خوش آمدید کاربر میهمان | سبد خرید | ورود به سیستم | ثبت نام

رمز گشایی مشخصات لنزهای نیکون

من با چیزی که از درون لنز نیکون میبینم هیچ وقت مشکلی نداشتم برای اینکه همون چیزیه که انتخاب میکنم ببینم . ولی چیزی که روی لنز نیکون میبینم کلا یک داستان دیگه ای داره و همین مسئله بود که مدتی پیش من رو به دفتر مدیر فنی نیکون آمریکا ،آقای Lindsay Silvermanکشاند. به عنوان یک نویسنده و یک ویرایشگر در صنعت عکاسی من کاملا از دانش Lindsayاطلاع داشتم.

من زمان خیلی خوبی رو انتخاب کرده بودم چون روی میز کناری تعدادی از لنزهای نیکون ( NIKKOR)وجود داشت. من یک لنز AF-S NIKKOR 200mm f/2G ED VR II  برداشتم و پرسیدم : میدونی چه چیزی من رو گیج میکنه ؟

او با طنز پرسید : نظریه پیدایش زمین؟

من جواب دادم : اون هم یکی از چیزهاییکه منو گیج میکنه ، ولی در اینجا و الان این علامت VR IIکه روی لنز نوشته باعث گیجی من میشه. من وقتی که توضیحات مربوط به این لنز را میخوانم عدد یونانی IIرا جلوی VRنوشته است و در روی لنز جلوی G، تصور من بر این است که این لنز از نسل دوم تکنولوژی VRبهره میبرد.

Lindsayجواب داد : اشتباه معمول ، نسل دوم تکنولوژی VRوجود دارد که به شما اجازه میدهد که عکاسی روی دست را تا 4 استپ با سرعت پایین تری انجام دهید ولی تشخیص آن از روی دفترچه راهنما ، مشخصات فنی و یا سایت نیکون خواهد بود. شماره های یونانی که شما در اسم لنز و یا روی بدنه آن مشاهده میکنید نشانگر نسل دوم و یا چندم همان لنز خاص است.

من به لنز 200mmکه در دستم بود اشاره کردم و گفتم مثل همین لنز.

او گفت : درسته و البته قابلیت VRنسل دوم را هم دارد.

اما من چطور میتوانم متوجه آن شوم؟

از توضیحاتی که در مورد لنز در سایت نیکون نوشته شده و یا از روی دفترچه راهنمای لنز.

خب پس عدد یونانی روی لنز فقط مشخص کننده نسل آن لنز است.

او گفت : درسته ، خب حالا اجازه بده که من باقی چیزهایی که روی لنز میبینی را هم برایت توضیح بدم. Linsdayیک لنز AF-S NIKKOR 24-120mm f/4G ED VRرا برداشت.

و توضیحاتش را به این شکل ادامه داد : درست در بالای حلقه فوکوس و کنار نام نیکون پنجره نشان دهنده فاصله وجود دارد که به متر و فوت فاصله نقطه ای را که فوکوس در این لحظه روی آن قرار دارد را به ما نشان میدهد. در سمت راست پنجره حرف Nبه صورت بزرگ نوشته شده که نشانگر این است که این لنز دارای کوتینگ نانو کریستال نیکون ( یک کوتینگ خارق العاده و بسیار موثر ضد باز تابش ) است.

در این هنگام یک او یک لنز AF-S DX NIKKOR 55-300mm f/4.5-5.6G ED VRرا برداشت و ادامه داد : حروف دیگری نیز میتواند روی لنز باشد.

در اینجا حروف DXکنار نام نیکون نوشته شده است به این معناست که این لنز برای استفاده روی دوربین هایی که سنسور DXدارند مانند D300sیا D7000بهینه سازی و طراحی شده است. و اگر حروف DXرا ندیدید به این معناست که آن لنز برای استفاده روی دوربین هایی با سنسور FXمانند D3s،D3X،D4و D800بهینه سازی و طراحی شده اند

او با برداشتن یک لنز AF-S NIKKOR 28-300mm f/3.5-5.6 ED VRاضافه کرد که نشانگر دیگری نیز وجود دارد که نشان دهنده استفاده از شیشه های بسیار مخصوص و با کیفیت نیکون در لنز است.

EDکه در اینجا به معنای شیشه با پراکندگی بلوری بسیار پایین است –یک نوع عدسی شیشه ای است که نیکون برای تصحیح خطاهای فوکوسی لنز که مربوط به رنگ نور است تولید میکند. اگر لنزی دارای هر دو قابلیت EDو NANOباشد ، علامت EDبه محل نام لنز که خط پایینی نام نیکون و پنجره فاصله میباشد منتقل میشود.

سپس او به توضیح این خط روی لنز 28-300mmبرای من پرداخت.

AF-Sبه معنای موتور فوکوس بدون صدا که در لنزهای نیکون به منظور فوکوس سریع و دقیق و همانطور که حدس میزنید با صدای بسیار کم استفاده میشود، بعد از آن واژه NIKKORاست که نیازی به توضیح ندارد زیرا نام لنزهای تولیدی نیکون است. سپس زاویه کانونی لنز نوشته شده که در اینجا لنز زوم 28-300و بعد از آن حداقل دیافراگم به معنای بازترین دیافراگم لنز که بر روی این لنز دارای 2 عدد 3.5 و 5.6 است. که این به معنای این است که لنز از دیافراگم متغییر استفاده میکند. f/stopsهمیشه به صورت کسر بر روی لنز مشخص میشوند و به همین دلیل همیشه با عدد 1 شروع میشوند مانند 1:3.5-5.6.

و بالاخره در آخر حرف Gوجود دارد که مشخص میکند این لنز از تنظیم دیافراگم الکترونیک استفاده میکند به این معنا که دیافراگم را باید از طریق دوربین تغییر داد . روی لنزهای قدیمی تر نیکون ممکن است حرف Dرا هم مشاهده کنید که به معنای این است که اطلاعات فاصله در نورسنجی لحاظ شده است . این روزها همه لنزهای NIKKORدارای رمزگشای فاصله هستند و به همین علت دیگر علامت Dرا روی لنز ها مشاهده نمیکنید و فقط Gوجود دارد

حالا اگر لنز یک لنز مایکرو Micro-NIKKORباشد –لنزی که برای عکاسی از فاصله نزدیک ساخته شده –یک علامت اضافه برای مشخص کردن درصد بزرگنمایی نیز وجود دارد.

شما یک عدد یک با : جلوی آن مشاهده میکنید و بعد آن یک عدد دیگر ، در حالتی که اندازه واقعی جسم مد نظرتان باشد باید حالت 1:1 را انتخاب کنید و با چرخاندن رینگ فوکوس این عدد تغییر میکند . شما 1:1.2 را خواهید دید که به معنای نصف سایز واقعی است و بعد از آن 1.4 و بعد 1.6 و..... و پایین این اعداد شما نشانگر فاصله را دارید که فاصله فوکوس شما را به متر یا فوت و به نسبت اندازه ای که انتخاب کرده اید نشان میدهد.

Linsdayدر ادامه به توضیح سریع دکمه هایی پرداخت که من ممکن است روی یک لنز نیکون مشاهده کنم.

در کنار بعضی از لنزها سوییچی وجود دارد که دو گزینه Mو M/Aقابل انتخاب دارد. این بدین معناست که لنز به شما اجازه میدهد ، فوکوس را از حالت دستی به حالت اتوماتیک به صورت آنی و بدون وقفه و بدون نیاز به تنظیم دوربین تغییر دهید. M/Aبه این معناست که شما فقط رینگ فوکوس را گرفته اید تا سوییچ را انجام دهید. یکسری لنزهای جدید –لنزهای تله بزرگتر –حالت A/Mرا نیز دارا میباشند. این نیز مانند حالت قبلی است با این تفاوت که باید با سرعت بیشتری رینگ فوکوس را بچرخانید و در صورت اشتباه دست فوکوس لنز تغییر نمیکند.

تمامی لنزهای VRدارای دکمه ای برای خاموش و یا روشن کردن لرزشگیر دست  (VR) میباشند. بعضی از لنزها دارای 2 حالت VRمیباشند ، یکی نرمال و یکی اکتیو . حالت نرمال هم برای حرکات آرام دوربین هم برای حرکات گسترده تر آن مورد استفاده قرار میگیرد ، و لرزش های نرمال دوربین را برای عکاسی روی دست حذف میکند. وقتی که به روی حالت اکتیو میروید لرزش های بیشتر مورد توجه و حذف قرار میگیرند ، مثلا تصور کنید که داخل اتوبوس ریلی نشسته اید و میخواهید عکس بگیرید.

در آخر دو لنز 18-200mmو 28-300mmدارای یک دکمه اضافی در کنار لنز هستند که لنز را روی وایدترین زاویه کانونی قفل میکند تا وقتی لنز را روی شانه یا گردن خود میاندازید لنز باز نشود و به حالت تله نرود.

بالاخره فهمیدم که چطور روی لنزم رابخوانم.

 

 

لطفا در صورت تمایل به استفاده از این مقاله در پایگاه اینترنتی خود و یا جای دیگری از منبع مقاله که به شکل زیر و با همین اندازه درج نمایید:

http://www.ppec.ir/?article/4

از دوستان و همکارانی که با رعایت حق تهیه مقاله به در خواست ما توجه کرده و امکان همکاری های آینده را فراهم می کنند متشکریم.

 

 

                                                                                                                                                                                   منبع : نیکون

                                                                                                                                                                           مترجم : امیر صدیق زاده