خوش آمدید کاربر میهمان | سبد خرید | ورود به سیستم | ثبت نام

ضرورت فوکوس صحیح در استفاده بهینه از دوربین D800

 Michael Clark D800 photo of a surfer riding a wave, with a large palm leaf in the foreground, framing the photo

2013 Surfing Photography Workshop.  دوربینD800,  لنزAF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8G ED VR II,  سرعت1/1000  ثانیه,  دیافراگمf/8, ISO 400,  حالت عکسبرداری تقدم دیافراگم, نورسنجی ماتریکسی.

 

  Michael Clark D800 photo of red and green leaves on a tree

Oahu, Hawaii, در حال انتظار برای عکاسی از موج سواران مایکل به بالا نگاه کرد و سوژه جدیدی برای عکاسی دید.  دوربینD800,  لنزAF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8G ED,  سرعت1/400  ثانیه,  دیافراگمf/5.6, ISO 200, حالت عکسبرداری تقدم دیافراگم, نورسنجی ماتریکسی.

  Michael Clark D800 portrait of a man looking into the camera

Josh Redman  یک پرتره از موج سوار معروف آفریقای جنوبی به نام .  دوربینD800,  لنزAF-S NIKKOR 85mm f/1.4G,  سرعت1/250  ثانیه,

 دیافراگم f/1.4, ISO 800, حالت عکسبرداری تقدم دیافراگم, نورسنجی ماتریکسی.

  Michael Clark D800 photo of the ocean, shot from atop a high bluff

Gold Beachدید از بالا نسبت به ساحل , Oregon, Cape Sebastianدر بالای .  دوربینD800,  لنزAF-S NIKKOR 24-

70mm f/2.8G ED,  سرعت1/250  ثانیه,  دیافراگمf/4.5, ISO 400, حالت عکسبرداری تقدم دیافراگم, نورسنجی ماتریکسی.

 

  Michael Clark D800 photo of a canyon

Monument Basin and the White Rim seen from the Grand View Point Overlook in Canyonlands National Park, near Moab, Utah.

 دوربینD800,  لنزAF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8G ED,  سرعت1/1000  ثانیه,  دیافراگمf/5.6, ISO 800, حالت عکسبرداری با تنظیم دستی نورسنجی, نورسنجی ماتریکسی.

  Michael Clark D800 photo of a stone doorway, shot in B&W

Doorway leading into two rooms at the Pueblo Bonito ruins in Chaco Canyon at the Chaco Culture National Historical Park, New Mexico.  دوربینD800,  لنزAF-S NIKKOR 14-24mm f/2.8G ED,  سرعت1/250  ثانیه,  دیافراگمf/10, ISO 3200, حالت عکسبرداری تقدم دیافراگم, نورسنجی ماتریکسی.

در صورتی که شما صاحب یک دوربین D800هستید و یا به فکر خرید آن هستید ، باید آگاه باشید که مطمئنا نمیتوانید همه تنظیمات دوربین را در حالت اتوماتیک قرار دهید و فقط به عکاسی بپردازید و اطمینان داشته باشید که به راحتی میتوانید بهترین عکس هایی را که تا به حال دیده اید ، ثبت کنید . داستان اینجاست که اگر این کار را انجام دهید مانند این خواهد بود که ، خودرو شما لامبورگینی باشد ولی فقط برای خرید از سوپر سر کوچه و فقط با سرعت 20-30 کیلومتر در ساعت با آن به رانندگی بپردازید . مطمئنا از سواری با آن لذت خواهید برد ، اما نکته اینجاست که از قدرت واقعی که ماشین ارائه میکند استفاده نمیکنید و قدرت واقعی آن را درک نخواهید کرد .

رده دوربین D800در بین دوربین ها ، مانند خودرو لامبورگینی است در بین خودروها و این موضوع نظری نیست که فقط ما نسبت به آن داشته باشیم . چند ماه بعد از عرضه دوربین ، عکاسان حرفه ای بسیار مشکل پسندی که ما میشناختیم شروع به ارسال نامه هایی در مورد دوربین کردند که در آنها از کلماتی مانند : " خارق العاده " ، " بی نظیر " و " دیوانه کننده " برای توصیف آن استفاده شده بود . شعار تبلیغاتی دوربین D800به این شکلی بود " متاسفیم ، استفاده از این دوربین باعث میشود که شما بخواهید تمامی عکس هایی را که تا به حال ثبت کرده اید ، دوباره از نو ثبت کنید . " که به سادگی به توضیح دوربین می پرداخت . Michael Clarkعکاسی حرفه ای با سبک عکاسی منظره ، زندگی واقعی ، ماجراجویی و ورزشی ، در مورد شعار نیکون برای دوربین D800اینگونه میگوید " حقیقی ترین شعاری که تا به حال در مورد محصولی وجود داشته " و در مورد دوربین D800نیز میگوید " یکی از خارق العاده ترین دوربین هایی که تا به حال ساخته شده " .

شما میتوانید بگویید که ما به تعریف کردن از دوربین D800عادت داشتیم ، ولی خود ما نیز همچنان شگفت زده میشویم هنگامیکه میبینیم کارگاه آموزشی 2 روزه ای مختص دوربین D800در موسسه کارگاه های عکاسی سانتافه با عنوان " نهایت بهره وری از دوربین " برگزار شده . و البته این داستان که مدرس دوره مربوطه ، عکاس فوق الذکریعنی Michael Clarkبوده ، شگفتی کمتری را به همراه داشت . وعده کارگاه کشف و یادگیری نهایت قابلیت های دوربین D800بود و در آن از دوربین با عنوان " معجزه تکنولوژی " نام برده میشد و اضافه میکرد که " دوربین در زمینه کار کردن ( خوش دستی ) و کیفیت عکس ، بی نظیر است " .

Michaelمیگوید " من پیشنهاد این کارگاه را به دوستان در موسسه سانتافه  ارائه کردم به این دلیل که این دوربین در زمینه قابلیت های خود دوربین  و رزولوشن تصویر منحصر به فرد است " و اضافه میکند " کارگاهی با عنوان – نهایت بهره وری – در مورد دوربینی که قابلیت های بسیار فراوانی دارد ، عنوانی شایسته و به جا میباشد . " واکنش ابتدایی به موضوعی که کارگاه به آن میپرداخت کاملا رضایت بخش بود : ظرفیت کلاس کاملا پر شد . تاریخ برگزاری کارگاه دوم که اعلام شد هم در جا پر شد ، و برای مسئولان سانتافه چاره ای نگذاشت که لیست انتظاری برای کارگاه سوم تهیه کنند و Michaelمیگوید " ما در این مرحله راجع به کارگاهی 4 روزه در بهار سال 2014 صحبت میکنیم ".

تعدادی از عکاسان حرفه ای نیز در کارگاه اول حضور یافتند ولی اکثریت شاگردان را علاقه مندان پیشرفته عکاسی تشکیل میدادند . مایکل فکر میکند که دو احتمال برای شرکت این عکاسان وجود دارد ، اولین احتمال این است که آنها احساس کرده اند که دوربین D800دوربین ویژه ای است و ممکن است قابلیت هایی داشته باشد که آنها از آن بی خبرند ، دومین احتمال این است که صرفا علاقه به دانش بیشتر در مورد قابلیت های دوربین داشته باشند .

Michaelمیگوید " تجربه عکاسی من با این دوربین کاملا با عکاسی با سایر دوربین های نیکون متفاوت بود " ، و همان تجربه بود که به  طور کلی او را به سمت برگزاری این کارگاه و شاگردان آن هدایت کرد . او میگوید " اولین نکته ای که عکاسان در مورد دوربین D800باید به آن توجه کنند این است که بدانند هنگام عکاسی با این دوربین ،با توجه به سنسور با رزولوشن بالا و محدوده داینامیک رنج ارتقا یافته ، در واقع در حال عکاسی با یک دوربین قطع متوسط ( Medium Format) و یا حتی یک دوربین قطع بزرگ 10x13هستند . مطمئنا شما با دوربین قطع بزرگ بر روی دستتان عکاسی نمیکنید . برای عکاسی با دوربین D800شما نیاز به سرعت شاتر بالا ، احتمالا یک سه پایه و قطعا در بعضی موقعیت ها نیاز به استفاده از حساسیت های بالای ISO، خواهید داشت . و این دوربین در حساسیت های بالای ISO، چنان نویز کم و تصویر شفافی دارد که شما برای داشتن سرعت شاتر بیشتر به راحتی میتوانید حساسیت ISOرا تا 600، 800 ، 1600 و یا حتی بالاتر از آن بالا ببرید تا بدون استفاده از سه پایه همچنان تصاویر شارپی داشته باشید . نیکون در اینجا معجزه انجام داده است – من به این صورت در کلاس عنوان کردم . این دوربین با وجود داشتن سنسور 36 مگاپیکسل از دوربین D700من که دارای 12.1 مگاپیکسل است نویز کمتری ایجاد میکند ."

با صحبت با Michaelما توانستیم تا در مورد گفته او " حقیقی ترین شعار " با  او صحبت کنیم . او میگوید " عکاسان خواهان بهترین کیفیت ممکن تصویر هستند ، ممکن است شما در ابتدا بگویید که 36 مگاپیکسل برای شما کارایی ندارد ، ولی وقتی شروع به عکاسی با آن ( D800) کردید خواهید گفت که هیچ وقت با هیچ چیز دیگری نمی خواهید عکاسی کنید " که به اعتقاد من این گفته قدم اول این مرحله است که بخواهید بعضی از مکان ها و یا مردمی که از آنها عکاسی کرده اید را دوباره با این جزییات و رنگهای بهتر و تونال رنج بالاتر ، دوباره مورد عکاسی قرار دهید .

 

 Michael Clark D800 photo of a freeway, shot to look like a miniature

طبقه 124 برج خلیفه در دبی.  دوربینD800,  لنزPC-E Micro NIKKOR 45mm f/2.8D ED,  سرعت1/250  ثانیه,  دیافراگمf/2.8, ISO 400, حالت عکسبرداری تقدم دیافراگم, نورسنجی ماتریکسی.

  Michael Clark D800 photo of a city skyline

Skyscrapers on either side of the rail line running through the financial district in Dubai.  دوربینD800,  لنزAF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8G ED,  سرعت1/1600  ثانیه,  دیافراگمf/5.6, ISO 400, حالت عکسبرداری تقدم دیافراگم, نورسنجی ماتریکسی.

  Michael Clark D800 low-key photo of a woman in a black veil

A demonstration portrait of Dana Dajani taken during a workshop in Dubai, United Arab Emirates.  دوربینD800,  لنزAF-S NIKKOR 85mm f/1.4G,  سرعت1/160  ثانیه,  دیافراگمf/8, ISO 100, حالت عکسبرداری با تنظیم دستی نورسنجی, نورسنجی ماتریکسی.

  Michael Clark D800 photo of an ice climber on a wall of ice

Dawn Glanc ice climbing in the Ouray Ice Park in Ouray, Colorado.  دوربینD800,  لنزAF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8G ED,  سرعت1/40  ثانیه,  دیافراگمf/5.6, ISO 100, حالت عکسبرداری با تنظیم دستی نورسنجی, نورسنجی ماتریکسی.

 

همچنین ما از او در مورد مشخصات بعضی از کارهایی که در کارگاه انجام میگیرد و اینکه شاگردان به ظاهر به کدام قسمت ها بیشتر علاقه نشان میدهند ، سوالاتی پرسیدیم .

Michaelمیگوید " ما زمان زیادی را به جستجو و توضیح منو های دوربین و اینکه تنظیمات آنها درست باشد –به این دلیل که اطمینان حاصل کنیم دانشجویان موارد مشخصی را میتوانند تغییر دهند و شخصی سازی کنند و اصولا گزینه های شخصی سازی را به آنها نشان دهیم –مانند : در منو اصلی عکسبرداری تنظیمات رنگ و تنظیمات نورسنجی . من به آنها بعضی از تنظیمات اختصاصی جالبی را که میتوانند انجام دهند نشان میدهم ، مانند گزینه ای که هنگام بازبینی عکس در LCDدوربین با فشار یک دکمه به آنها اجازه میدهد تصویر را در قسمت فوکوس به صورت 100% مشاهده کنند . " عملیات آسانی است : در منو Custom Setting  با استفاده از دکمه دایره شکل جهت دار پشت دوربین گزینه f2را انتخاب میکنید و در Playback Modeو بعد از آن Zoom on/ofو سپس Medium Magnificationرا انتخاب کنید . " حالا وقتی که در حال مشاهده عکس هایتان هستید ، با فشار دکمه مرکزی در پشت دوربین و وسط دکمه دایره شکل جهت دار تصویر شما به صورت 100% نمایش داده میشود ." و اضافه میکند که این راه بسیار سریعی برای چک کردن فوکوس تصویر میباشد ."

در مورد فوکوس ، Michaelدر کارگاه برای دانشجویان از امکانات و قابلیت هایی که در همه دوربین های رده نیمه حرفه ای وجود دارد ، توضیح میدهد . از آن به عنوان گزینه تصحیح اتوفوکوس ( AF Fine Tune) نام برده میشود و بوسیله آن شما میتوانید فوکوس خود را به طوری تنظیم کنید که اختلافات جزیی که بین ترکیب بعضی لنزهای خاص و دوربین وجود دارد ، جبران شود . در بسیاری از موارد استفاده از این قابلیت ضرورتی ندارد ، ولی Michaelاین عمل را برای دوربین D800خود و تمامی لنزهایی که دارد انجام داده است ، و تصور او این است که این عمل ، میتواند مورد توجه اکثر کاربران دوربین D800قرار بگیرد . او این عمل را بوسیله یک برنامه متفرقه ( غیر رسمی نیکون ) انجام میدهد . برنامه مورد استفاده او LensAlignمیباشد و با دسترسی به این قابلیت از طریق منو Custom Settingدوربین D800، او میتواند اتوفوکوس تمامی لنزهای خود را با دوربین خود ، اصلاح کند . دوربین D800سیستم کالیبره شده برای تمامی لنزها را در حافظه خود نگه میدارد و در هنگامیکه لنز را بر روی آن سوار میکنیم دقیقا تنظیمات دوربین را بر مبنای کالیبراسیون آن لنز خاص تنظیم میکند . Michaelاین سیستم کالیبره کردن را برای تمامی لنزهای خود انجام داده است و میگوید " با دوربین D800به علت وجود رزولوشن خیلی زیاد میتوان تفاوت را در تصاویر دقیقا مشاهده کرد ، به خصوص در عکس های گرفته شده با دیافراگم باز ".

در کارگاه ، او همچنین با دانشجویان در مورد داینامیک رنج دوربین D800صحبت میکند و برای آنها توضیح میدهد که این گستره بیشتر پوشش داینامیک رنج به معنای جزییات بیشتر تصاویر است . Michaelمیگوید "محدوده داینامیک رنج دوربین D800وسیع تر از تمامی دوربین هایی است که در حال حاضر وجود دارند " و اضافه میکند " و این در عمل به این معنای ثبت تصاویر موقعیت هایی است که به طور معمول نمیتوانستید و یا نمیخواستید ثبت کنید . " به عنوان مثال منظره ای را در نظر بگیرید با پیش زمینه در سایه و پشت زمینه در نور خورشید که به طور معمول ممکن است برای ثبت آن از فیلتر GraduteNDو یا عکاسی HDRاستفاده کنید . Michaelمیگوید " با این دوربین نیازی به این کارها نیست " به تصویر پنجمی که در اینجا در مورد دوربین D800وجود دارد دقت کنید.هیچ فیلتری برای عکس Canyonlands National Parkاستفاده نشده است . دوربین D800توانست تمامی توناژ موجود در آن صحنه را ثبت کند و این داستان هنوز باعث شوکه شدن من میشود .

Michaelموفقیت کارگاه را مدیون شرکت کنندگان آن می داند ، شرکت کنندگانی که با علاقه وافر برای درک و کشف قابلیت های دوربین خود و چگونگی اعمال آنها برای کسب بهترین عکس ممکن در این کارگاه شرکت کردند . او میگوید " دوربین D800در خیلی از زمینه ها دوربین بسیار شگفت انگیزی است " . و اضافه میکند " و با اینکه بیشتر این اطلاعات در دفترچه راهنمای دوربین وجود دارد ولی کار کردن و یا نگاه کردن کار کردن کسی که زندگی خود را با عکاسی با این دوربین و سایر دوربین های نیکون میگذراند امتیاز بسیار بزرگی محسوب میشود . . و البته خیلی از مردم هم تمایل دارند که به صورت رودر رو قابلیت های دوربین خود را یاد بگیرند و بسیار به این موضوع علاقه مند هستند که تنظیمات دوربین من به چه شکلی میباشد ."

مسلما منظور ما این نیست که حتما باید در کارگاه آموزشی شرکت کنید تا از دوربین D800خود لذت ببرید . ولی این داستان که دوربین D800مستحق داشتن کارگاه مخصوص خود میباشد ...... خب ما فقط به آن اشاره کردیم !

 

نکات مفید Michaelبرای استفاده بهینه از دوربین D800

·         هنگام بازبینی عکس در LCDدوربین با فشار یک دکمه به آنها اجازه میدهد تصویر را در قسمت فوکوس به صورت 100% مشاهده کنند . " عملیات آسانی است : در منو Custom Setting  با استفاده از دکمه دایره شکل جهت دار پشت دوربین گزینه f2را انتخاب میکنید و در Playback Modeو بعد از آن Zoom on/ofو سپس Medium Magnificationرا انتخاب کنید . " حالا وقتی که در حال مشاهده عکس هایتان هستید ، با فشار دکمه مرکزی در پشت دوربین و وسط دکمه دایره شکل جهت دار تصویر شما به صورت 100% نمایش داده میشود ." و اضافه میکند که این راه بسیار سریعی برای چک کردن فوکوس تصویر میباشد ."

 

 

لطفا در صورت تمایل به استفاده از این مقاله در پایگاه اینترنتی خود و یا جای دیگری از منبع مقاله که به شکل زیر و با همین اندازه درج نمایید:

http://www.ppec.ir/?article/37

از دوستان و همکارانی که با رعایت حق تهیه مقاله به در خواست ما توجه کرده و امکان همکاری های آینده را فراهم می کنند متشکریم.