خوش آمدید کاربر میهمان | سبد خرید | ورود به سیستم | ثبت نام

بررسی دوربین دیجیتال نیکون Coolpix A قسمت اول

مقدمه

عوامل متعددی کمک کرده اند تا جهشی بزرگ در تنوع انواع دوربین های فعلی ایجاد شود.

نیکون کول پیکس Aکه یک دوربین کامپکت دارای حسگر قطع APS-C(یا همان DXنیکون) با لنز ثابت 28 میلی متر f/2.8(معادل 35 میلی متری) است –همان چیزی است که تا چند سال قبل ارائه آن بسیار غیر محتمل به نظر می رسید، و اکنون با این مشخصات عرضه شده است.

بررسی و مقایسه های متعدد از اسمارت فون ها تولید کنندگان را برانگیخت تا در روشهایشان بازنگری کرده و برآن شوند تا دوربین هایی کامپکت با کیفیت تصویری بالاتر ارائه کرده و هر نوع سود اوری امن دیگری که در بازار دوربین های کامپکت وجود داشته باشد را تثبیت کنند. در همین اثناء پیدایش دوربین های بدون آینه کمک کرد تا اثبات شود که این همان بازار مورد نظر و متفاوت با DSLRها بوده که آنها می خواستند. و در یک تغییر ناگهانی محبوبیت عمومی عکسبرداری با اسمارت فون ها کمک کرد تا نسل جدیدی از عکاسان، لذت عکسبرداری با دوربین های بدون آینه همراه با لنزهای برجسته و با کیفیت را تجربه کنند.

دوربینی کامپکت با حسگر تصویر بزرگ و دارای لنزی با فاصله کانونی ثابت، بهترین مثال برای این تغییر جدید بود و کول پیکس Aآخرین محصول در این رده است. لنز 28 میلی متر(معادل 35 میلی متری) به گروهی که شامل دوربین های بدون آینه کوچک دارای لنزهای با کیفیت از برندهای: فوجی فیلم ، سونی و سیگما است، می پیوندد. با تاکید براین نکته که کول پیکس Aدر مجاورت دوربین سیگمای Merrill DP1(آخرین نسل از سری دوربین های بدون آینه سیگما که خود این رده و بازار را ایجاد کردند) و نیز دوربین ریکو GRکه با یک لنز 28 میلی متر (معادل 35 میلی متری) و حسگر APS-Cارائه می شود، قرار می گیرد.

نیکون کول پیکس Aدارای یک حسگر تصویر CMOS،16 مگاپیکسلی مشابه آنچه که در دوربین های فوق العاده ای همچون نیکون D7000بکار رفته است، می باشد. نیکون می گوید که میکرولنزهای حسگر تصویر اختصاصاً برای بهترین عملکرد در دوربین های دارای لنز واید طراحی شده اند تا با وجود نزدیک بودن بیش از حد دهانه انتهایی این لنزها به حسگر تصویر سایه ها (تیرگی های)  گوشه های تصویر کاسته شود.

کول پیکس Aدر گروهی شامل دوربین های پنتاکس K-5IISو نیز نیکون D7100که فاقد فیلتر LOW-PASSهستند قرار می گیرد. ما فقط می توانیم فرض را براین بگذاریم که براساس محاسبات مهندسان نیکون ایجاد مقدار نا چیزی موج (moire)ارزش بدست آوردن شارپنس بالا تری را که وجود این فیلتر مانع از آن می شد،  را دارد.

جالب توجه اینکه دوربین ریکو GRنیز دارای حسگر تصویر 16 مگاپیکسلی بوده و فاقد فیلتر Low-pass(یا همان فیلتر Anti-Aliasingیا AA) است. و با دانستن اینکه این 2 دوربین دارای مشخصاتی مشابه هستند در ادامه این بررسی مقایسه بین آنها را خواهید دید. همچنین ما از سوژه هایی یکسان با دوربین سیگمای DP1Mعکس گرفته ایم که نتایج آن در مقاله ای جداگانه آمده است و این بدین علت است که چنانکه عملکرد آن نشان می دهد نمی توانیم این دوربین را کاملاً  با دو مدل دیگر همگروه دانسته و مقایسه کنیم.

 

ویژگی های کلیدی و مهم نیکون کول پیکس A

·         حسگر تصویر CMOSقطع DX2/16 مگاپیکسل

·         لنز 18/5mm f/2.8(معادل 28 میلی متر در قطع 35 میلی متری )

·         حساسیت ISO 100-6400(قابل افزایش تا ISO 25600)

·         صفحه نمایش LCD3 اینچ 000/920 نقطه ای

·         قابلیت عکسبرداری با فرمت RAWNEFغیر فشرده 14 بیت

·         عکسبرداری پی در پی تا حداکثر 4 فریم در ثانیه

·         فیلم برداری FULL HD 1080pبا سرعت های 24 ، 25 یا 30 فریم در ثانیه

·         کفشک فلاش سازگار با عملکرد i-TTL

 

نیکون صراحتآ اعلام کرده است که این دوربین با قابلیت هایی همچون حالت های نوردهی PSAMو فهرستی که بیشتر شبیه DSLRهاست تا کول پیکس ها، قویاً به عنوان یک دوربین دوم پشتیبان برای کاربران دوربین های حرفه ای DSLRتوصیه می شود. همچنین کول پیکس A، 19 حالت صحنه از جمله حالت "پرتره حیوانات خانگی" را ارائه می کند که همه آنها در یک زیر گروه واحد و از طریق یک گزینه منفرد بر روی گردونه انتخاب حالت دوربین، ارائه شده اند.

کول پیکس Aدر دو رنگ ارائه می شود: رنگ مشکی مشابه بدنه DSLRها و رنگی شبه تیتانیومی که یادآور دوربین های رنج  فایندر بسیار زیبای کنتاکس سری Gخواهد بود.

علاوه بر کنترل های خارجی و رابط کاربری که الهام گرفته شده از دوربین های DSLRاست، این دوربین با برخی از لوازم جانبی دوربین های DSLRسازگاری داشته و از آنها پشتیبانی می کند. این دوربین دارای باتری 7.4whو مشابه آنچه که در دوربین های سیستم نیکون 1 سری Jاستفاده می شود، بوده و نیز دارای کفشک فلاش سازگار با عملکرد        i-TTLاست. متاسفانه با وجود آنکه این دوربین دارای فلاش داخلی است اما این فلاش دارای عملکرد فرماندهی فلاش از راه دور نیست، بنابراین شما مجبور خواهید بود که حداقل یک فلاش SB-700را روی آن سوار کنید تا قابلیت کنترل از راه دورسایر فلاشهای سازگار را بدست آورید.

 

 

لنز نیکور معادل 28 میلی متر

کول پیکس Aدارای لنزی با ساختار متشکل از 7 عدسی در 5 گروه بوده که یکی از عدسی های آن از نوع آسفریکال است.

نیکون دسترسی به "کیفیتی حرفه ای" را در هر دو جنبه "شارپنس" و کیفیت "گوشه های تصویر" قول داده است. به نظر می رسد سوار کردن یک لنز واید انگل تا بدین حد نزدیک به حسگر تصویر با بروز مشکلاتی همراه باشد، چنانکه نیکون گفته است آنها با 2 روش براین مشکلات غلبه کرده اند، اول با قرار دادن یک پوشش ضد انعکاس روی حسگر تصویر و سپس با طراحی میکرو لنزهایی که با زوایای تیزی از نور که به حسگر تصویر نزدیک می شوند، مقابله کند.

کول پیکس Aدارای یک رینگ فوکوس دستی مستقل است که می تواند در هر لحظه برای لغو کردن فوکوس اتوماتیک و تبدیل فوکوس به حالت دستی مورد استفاده قرار گیرد.

هنگامی که دوربین را روشن می کنید لنز بیرون می آید، بنابراین شروع به کار دوربین بدون درنگ نخواهد بود (با این وجود هنوز هم یکی از سریعترین شروع به کار ها را در رده خود داراد). لنز دوربین دارای دیافراگم 7 تیغه ای و نیز دارای شاترمرکزی در داخل لنز است که توأمان عملکرد بدون صدای فوق العاده ای را ارائه می کنند. شاتر داخلی لنز اجازه می دهد که همزمانی با فلاش تا بالاترین سرعت شاتر هم (2000/1 ثانیه) انجام شود.

وسایل جانبی اختیاری

کول پیکس Aچنان طراحی شده است که بتوان بخشی از وسایل جانبی دوربین های نیکون DSLRرا با آن استفاده کرد، این وسایل شامل: فلاشها ، کنترل از راه دورهای IR، ماژول های Wi-Fi, GPSو .. است. به وضوح می توان امیدوار بود که استفاده کنندگان فعلی دوربین های نیکون این دوربین را به مجموعه موجود در کیف هایشان اضافه خواهند کرد. تنها وسایل جانبی انحصاری عبارتند از: یک منظره یاب اپتیکال قابل نصب روی کفشک فلاش و یک مجموعه آداپتور      UR-E24و سایه بان لنز که امکان نصب و استفاه از فیلترهایی با قطر 46 میلی متر را ارائه می کند.

منظره یاب اپتیکال DF-CP1دارای خطوط  روشن که 90% سوژه را پوشش می دهد.

 

 مشخصات

نوع بدنه

کامپکت

حسگر

بالاترین رزولوشن

3264×4928

پیکسل های موثر

2/16 مگاپیکسل

کل پیکسل های حسگر

9/16 مگاپیکسل

اندازه حسگر

APS-C(7/15×6/23 میلی متر) یا همان قطع DX

نوع حسگر

CMOS

تصویر

حساسیت ISO

اتوماتیک ، 100 ، 200 ، 400 ، 800 ، 1600 ، 2000 ، 3200 ،   6400 (قابل افزایش به 12800 و 25600)

وایت بالانس شخصی

دارد

ثابت کننده تصویر

ندارد

فرمت غیر فشرده

RAW

فرمت فایل

·         JPEG

·         RAW (NEF)

اپتیک و فوکوس

فاصله کانونی (معادل 135)

28 میلی متر

زوم اپتیکال

1 برابر (×1)

فوکوس اتوماتیک

·         تشخیص کنتراست (حسگر)

·         مرکزی

·         ردیابی

·         تشخیص صورت

زوم دیجیتال

فوکوس دستی

ندارد

دارد

محدوده فوکوس نرمال

50 سانتی متر

محدوده فوکوس ماکرو

10 سانتی متر

دهانه نصب لنز

------

صفحه نمایش / منظره یاب

صفحه نمایش متحرک

ندارد

اندازه صفحه نمایش

3 اینچ

تعداد نقطه های صفحه نمایش

000/921 نقطه

نوع صفحه نمایش

صفحه نمایش TFT LCD

نوع منظره یاب

اپتیکال (اختیاری)

ویژگی عکسبرداری

بازترین دیا فراگم

F2.8

کمترین سرعت شاتر

30 ثانیه

بیشترین سرعت شاتر

حالت های نوردهی

2000/1 ثانیه

·         برنامه ریزی شده اتوماتیک (با قابلیت تغییر برنامه)

·         تقدم شاتر

·         تقدم دیافراگم

·         دستی

حالت های سوژه

·         ساحلی / برفی

·         گل و شکوفه

·         نور شمع

·         کودک

·         کلوزآپ

·         سپیده دم / سر شب

·         غذا

·         نورهای روشن

·         منظره

·         نورهای تیره

·         رنگهای پاییزی

·         منظره در شب

·         پرتره در شب

·         پارتی / داخلی

·         پرتره حیوانات خانگی

·         پرتره

·         سیلوئت

·         ورزشی

·         غروب

فلاش داخلی

محدوده فلاش

دارد (برون خیر)

5/11 متر

فلاش خارجی

قابل استفاده (با کفشک فلاش تحت استانداردISO 518  و قفل ایمنی)

حالت های فلاش

اتوماتیک ، روشن ، خاموش ، کاهش قرمزی چشم ، همزمانی  با سرعت پایین

حالت های درایو

·         تک فریم

·         پی در پی

·         انتخابگر بهترین عکس

·         عکسبرداری 16 تایی

عکسبرداری پی در پی

دارد (4 فریم در ثانیه)

سلف - تایمر

دارد (2 ، 5 ، 10 یا 20 ثانیه)

حالت های نورسنجی

·         میانگین

·         با تاکید برناحیه مرکزی

·         نقطه ای

جبران نوردهی

5+ تا 5 (با درجات 1/3 EV)

نوردهی اتوماتیک با براکتینگ

(با درجات 1/3 EV)

ویژگی های فیلم برداری

فرمت

 

میکروفن

·         MPEG-4

·         H.264

استریو

بلندگو

مونو

رزولوشن

(24 ، 25و 30 فریم در ثانیه) 1080×1920

(30فریم در ثانیه)1280×720P

(24 ، 25 و 30 فریم در ثانیه) 480×640

ذخیره سازی

انواع ذخیره سازها

SD / SDHC / SDXC

اتصال

USB

USB 2.0(480 مگابیت در ثانیه)

وایرلس

اختیاری

مشخصات وایرلس

از طریق آداپتور موبایل وایرلس اختیاری WU-1a

ویژگی های فیزیکی

باتری

باتری پک

شرح باتری

باتری قابل شارژ لیتیوم –یون نیکون EN-EL20

عمر باتری (CIPA)

230 عکس برداری

وزن (با باتری)

ابعا د

299 گرم

40×64×111 میلی متر

سایر ویژگی ها

GPS

اختیاری

مدل GPS

GP-1

 

 

بدنه و ویژگی ها

بدنه و طراحی

کول پیکس Aدوربینی کوچک با رعایت منطقی ترین و معقول ترین استاندارد ها است، خصوصاً هنگامی که در نظر داشته باشید این دوربین دارای حسگر تصویری با اندازه APS-C(قطع DX) است. در این دیاگرام ابعاد دوربین با در نظر گرفتن بیرون زدگی حلقه های نصب بند دوربین که هرکدام چند میلی متری از هر طرف دوربین بیرون آمده اند، محاسبه شده است. با این حساب این دوربین دارای عرضی تقریباً برابر با دوربین ریکو GRاما با کمی عمق (ضخامت) بیشتر است. هر دوی این دوربین ها نسبتاً به آسانی در جیب یک کت معمولی جای می گیرند.

 

بالای دوربین

بالای دوربین خیلی معمولی است و شامل گردونه انتخاب حالت (با دو حالت شخصی قابل تنظیم "U" ) و نیز گردونه کنترل اصلی است. سویچ پاور دوربین یک اهرم فنری است که دور دکمه شاتر قرار گرفته و برای روشن یا خاموش کردن دوربین باید آن را به سمت عقب دوربین کشید.

 

در دست

کول پیکس Aیک دوربین کوچک است و تقریبا 10% در همه ابعادش از دوربین سونی RX100بزرگتر است. این بدین معنی است که براحتی در جیب یک کت جای گرفته و البته در جیب اغلب شلوارها به راحتی جا نخواهد شد. قاب های جلو و عقب دوربین از جنس آلیاژ آلومینیوم بوده در حالی که قاب بالای دوربین از آلیاژ مگنزیوم است، بدین ترتیب چنانکه از دوربینی سطح بالا و با این قیمت می توان انتظار داشت،  مستحکم ، بادوام و اعتماد برانگیز است.

علی رغم اندازه کوچک،  نگه داشتن کول پیکس Aدر دست نسبتاً آسان است. یک قطعه لاستیک کوچک در قسمت بالای سمت راست قاب پشتی دوربین همراه با قطعه عمودی لاستیکی دارای بافت چرم مانند در روی قاب جلوی دوربین کمک زیادی به نگه داشتن دوربین با دست می کنند. با این وجود ما هنوز توصیه می کنیم که حتماً از یک بند مچی هم استفاده کنید.

گردونه شصتی که برای تغییر دادن تنظیمات دوربین با انگشت شصت دستی که دوربین را گرفته است به کار می رود در جای بسیار خوبی قرار داده شده است. دکمه هایی را ممکن است بخواهید در ترکیب و توأمان با گردونه نام برده شده از آنها استفاده کنید در لبه سمت چپ پشت دوربین قرار داده شده اند، البته به استثناء دکمه Fn1که قرار گیری آن به نحوی است که  کاربرد آن با انگشتان دست راست منطقی تر و راحت تر است.

 

رابطه کاربری

برای استفاده کنندگان دوربین های نیکون DSLRسطح ابتدایی رابط کاربری کول پیکس Aبسیار آشنا و کار با آن آسان بوده و طبق معمول فشردن دکمه [i] باعث نمایش صفحه تنظیمات خواهد شد. دکمه های پیکان دار را برای حرکت در جاهای مختلف صفحه بکار برده سپس با فشردن"ok" تنظیم مورد نظر جهت تغییر را انتخاب کرده و پس از انتخاب تنظیمات جدید با فشردن مجدد"ok" تغییر را اعمال کنید.

رابط کاربری کول پیکس Aاساساً مشابه همان چیزی ست که در دوربین های DSLRاین کمپانی به کار رفته است.

و دقیقاً مشابه یک دوربین DSLRفشردن دکمه [i] اجازه می دهد که با تنظیمات دوربین تعامل داشته تا در صورت نیاز آنها را تغییر دهید.

 

4- گردونه حالت

کول پیکس Aدارای دو گردونه کنترل است: یک گردونه اصلی در بالا و سمت راست دوربین و یک گردونه استاندارد دوربینهای کامپکت نیکون در پیرامون کنترل کننده چهار جهته که در سمت راست پشت دوربین واقع شده است.

همانگونه که انتظار می رود گردونه اصلی پارامترهای اصلی نوردهی را تنظیم می کند (سرعت شاتر در حالت های Mیا S، اندازه دیافراگم در حالت A، تغییر برنامه در حالت P).

متاسفانه آنگونه که ما تا بحال دیده و آزموده ایم بسیاری از عکاسانی که دوربین های کامپکت دارند ترجیح می دهند که از گردونه پشت دوربین استفاده کنند. در حالت نوردهی دستی با این گردونه اندازه دیافراگم کنترل می شود، اما در حالت های Aو Sبلا استفاده است. در گزینه  "جبران نوردهی آسان" نیکون موجود در فهرست، تعیین نشده است که این گردونه بتواند مستقیماً جبران نوردهی را در حالت های A , S , Pهمانند نیکون های DSLRکه 2 گردونه دارند، کنترل کند، به جای آن شما باید دکمه جبران نوردهی را فشرده و نگه داشته و همزمان گردونه بالا را بچرخانید.

کلید های جهت دار روی کنترل کننده 4 جهته برای جا به جا کردن نقطه های فوکوس در کادر در هنگام عکسبرداری و نیز به همین ترتیب برای گشتن در منوها و حرکت در صفحه تنظیمات [i] به کار می روند.

 

5- عناصر بدنه

در کناره سمت چپ دوربین یک سویچ انتخاب حالت فوکوس تعبیه شده است که با آن می توان به آسانی هر یک از حالت های فوکوس اتوماتیک یا فوکوس دستی و یا حالت عکسبرداری ماکرو را انتخاب کرد.

در حالت فوکوس اتوماتیک همواره می توان از حالت فوکوس دستی دقیق استفاده کرد. برای حالت فوکوس دستی تنظیم پیش فرضی تعیین نشده است بلکه دکمه های + و –در سمت چپ پشت دوربین تعبیه شده است که اجازه می دهند یک پیش نمایش بزرگنمایی شده را ببینیم، در این حالت یک نمودار ارائه می شود که نشان می دهد زوم انجام شده است یا خیر.

روی قاب جلوی کول پیکس Aیک دریافت کننده مادون قرمز ارائه شده است که اجازه می دهد بتوان از کنترل از راه دور رها کننده شاتر ML-L3(اختیاری) استفاده کرد.

کول پیکس Aدارای یک فلاش برون خیز باعدد راهنمای 6 (m/ISO100) بوده که برای دوربینی در این حد کاملاً استاندارد است.

متاسفانه از این فلاش نمی توان به عنوان فرمانده فلاش برای کنترل در سیستم نورپردازی خلاق وایرلس نیکون (این قابلیت در فلاشهای داخلی دوربین های DSLRنیکون وجود دارد) استفاده کرد.

این دوربین دارای یک سوکت HDMIدر یکی از طرفین خود است که امکان نمایش دادن ویدئوها را فراهم می کند. در این دوربین سوکت نصب میکروفن خارجی برای ضبط صدا با کیفیتی بالاتر از ضبط بوسیله میکروفن داخلی وجود ندارد.

دو عدد ورودی دیگر در کناره سمت چپ دوربین کول پیکس Aتعبیه شده است. ورودی بالا برای متصل کردن کنترل از دور کابلی و یا دستگاه GPSدر نظر گرفته شده است.

از سوکت پایین می توان برای اتصال کابل USBو یا برای نصب ماژول Wi-Fiاختیاری مدل WU-1aجهت کنترل از راه دور برخی عملکردها و نیز انتقال وایرلس فایل به اسمارت فون ها استفاده کرد.

در کول پیکس Aاز همان باتری مورد استفاده در دوربین های نیکون 1 سری Jیعنی باتری 7.4 whمدل  EN-EL20استفاده می شود.

با وجود اینکه این باتری نسبتاً بزرگ است اما براساس تست های استاندارد CIPAتقریباً اجازه گرفتن 230 عکس را    می دهد.

 

6- دکمه های عملیات

کول پیکس Aدارای 2 دکمه عملکردی قابل تنظیم است، یکی از آنها در جلوی دوبین و دیگری در پشت دوربین و سمت چپ قرار دارد. دکمه جلویی (Fn1)می تواند برای یکی از 11 گزینه تنظیم شود. دکمه ISOکه دکمه Fn2هم خوانده می شود، می تواند برای یکی از 7 عملکردی که برای آن در نظر گرفته شده است، تنظیم شود .

برای هر تنظیم on/offلازم است که شما به سادگی دکمه را فشار داده و تاثیر یا جلوه مورد نظر را برای عکس برداری بعدی فعال کنید (برای مثال قفل مقدار نوردهی فلاش یا + RAW) . هر پارامتری که دارای تنظیمات متعدد است، همانند حالت فلاش یا ISOبا فشردن دکمه مربوطه و چرخاندن همزمان گردونه کنترل اصلی، تنظیم می شود.

و بهتراز اینها، این دوربین کنترل خوبی در مورد حساسیت اتوماتیک (Auto ISO)ارائه می کند، بدین معنی که تعیین مجدد عملکرد برای دکمه ISO/Fn2به راحتی امکان پذیر است. گزینه Auto ISOبه شما اجازه می دهد که بالاترین حساسیتی (ISO)را که دوربین به کار خواهد برد همراه با پایین ترین سرعت شاتری را که تا قبل از بالا بردن حساسیت ISOاجازه دارد استفاده کند، تعیین کنید (قابل انتخاب در محدوده 1 ثانیه تا 1000/1 ثانیه) فاصله کانونی ثابت معین دوربین ، تعیین یک سرعت شاتر مناسب برای جلوگیری از تاثیر لرزش دوربین یا حرکت سوژه در عکس نهایی را به سادگی ممکن می کند.

 

 

 

گزینه های Fn1

·         حالت فلاش (پیش فرض)

·         حالت رها سازی شاتر

·         سلف تایر

·         قفل FV(مقدار نوردهی فلاش)

·         قفل AE/AF(قفل نوردهی اتوماتیک / قفل فوکوس اتوماتیک)            

·         فقط قفل نوردهی اتوماتیک

·         قفل نوردهی اتوماتیک (با فشردن)

·         فقط قفل فوکوس اتوماتیک

·         روشن کردن – فوکوس اتوماتیک

·         جبران نوردهی

·         + NEF (RAW)

 

گزینه های ISO/Fn2

·         حساسیت ISO(پیش فرض)

·         وایت بالانس

·         اندازه / کیفیت تصویر

·         نورسنجی

·         نوردهی فعال D

·         براکتینگ اتوماتیک

·         روشنایی صفحه نمایش

     
 
 

در دست گرفتن و کاربرد

تجربه عکسبرداری با کول پیکس Aهمانند طرح مفهومی ساده آن نسبتاً راحت و آسان است. ساختار کنترل های منطقی آن بسیار شبیه به DSLRهای D3200و D5200 نیکون بوده و کسانی که در سالهای اخیر با DSLRهای نیکون عکاسی کرده اند بلافاصله با آنها خو گرفته و به آن مسلط می شوند. گردونه کنترل واقع در بالای (شانه) سمت راست و متمایل به عقب دوربین عامل تغییر تنظیمات سرعت شاتر و اندازه دیافراگم است. با فشردن و نگه داشتن دکمه جبران نوردهی و چرخاندن این گردونه می توان تغییرات مربوط به جبران نوردهی را انجام داد (در حالت نوردهی دستی با این عمل اندازه دیافراگم را می توان تغییر داد).

گردونه فرعی / کنترل کننده چهار جهته به صورت گسترده استفاده نمی شود (این گردونه بسیار از نظر دور افتاده و بطور کلی اغلب کاربران ترجیح می دهند که از گردونه کنترل اصلی بالا که کار با آن بسیار لذت بخش تر است، استفاده کنند). این گردونه معمولاً برای تغییر و تنظیم سرعت شاتر و اندازه دیافراگم در حالت نوردهی دستی به کار می رود(با فشردن و نگه داشتن دکمه جبران نوردهی، عملکرد ها بین گردونه اصلی و فرعی جا به جا می شوند). همچنین از گردونه فرعی برای حرکت در بین منوها هم می توان استفاده کرد.

این سیستم دسترسی مستقیم به پارامتر های عکسبرداری اصلی را ارائه کرده و علاوه براین دکمه Fn1باقابلیت تنظیم نوع عملکرد در جلوی دوربین و نیز دکمه قابل تنظیم دیگر ISO/Fn2هم در عقب دوربین تعبیه شده اند. عملکرد حساسیت اتوماتیک (Auto ISO)دوربین می تواند از طریق فهرست، فعال یا غیر فعال شده و نیز می تواند در یک مرتبه بالاتر با قابلیت تعیین ترکیبی از بیشترین ISOو کمترین سرعت شاتر کنترل شود. این بدین معنی است که اغلب استفاده کنندگان قادر خواهند بود به راحتی دکمه ISOرا غیر فعال کرده و در هر عکسبرداری هنوز هم سریعاً به یک جفت از مواردی دسترسی داشته باشند که بیشترین علاقه به تغییر دادن آنها را دارند.

دکمه Fn1در جلوی دوربین

دکمه ISO/Fn2در عقب دوربین

اگر شما خودتان را در حال توسعه محدوده روش ها و مهارتهای عکسبرداری می بینید (برای مثال تنظیمات متفاوت حساسیت اتوماتیک ، که به این بستگی دارد که آیا شما بیشتر به موضوع تاثیر لرزش دست اهمیت می دهید یا ثابت کردن حرکت سوژه و ...)، شما می توانید دو سری از تنظیمات با عنوان تنظیمات کاربر را ذخیره کرده و بعداً می توانید با چرخاندن گردونه انتخاب حالت عکسبرداری و قراردادن آن روی یکی از وضعیت های U1یا U2  هر یک از آنها را انتخاب کنید .

تنظیمات کاربر برخی تنظیمات دوربین را شامل نمی شود. چنانکه شما نمی توانید سریعاً وضعیتهای دکمه Fnرا عوض کنید و ... ، اما هنوز آنها می توانند حالت های دستی بسیار مفیدی باشند.

کول پیکس Aدارای یک وضعیت دستی استاندارد نیکون به نام جدول "فهرست من" (My Menu)است که بواسطه آن می تواند به سادگی جدولی شامل 20 گزینه فهرستی که اخیراً بیشترین استفاده را از آنها کرده اید به شما ارائه  کند. برای تنظیم "فهرست من" وقت گذاشته و حتی ویژگی های عجیبی همچون علاقه به استفاده از فهرست ها برای کنترل کردن حساسیت اتوماتیک می تواند اصلاح شود.

"فهرست من" یکی از ویژگی های داری قابلیت تنظیم بیشتر در کول پیکس های نیکون است (چیزی که سالها در DSLRها به صورت یک استاندارد در آمده است)، این قابلیت به شما اجازه می دهد تا گروهی از گزینه های فهرست مورد علاقه تان را با هم در یکجا جمع کنید.

مطمئناً این روش سریعتر از فعال یا غیر فعال کردن تنظیمات و یا تغییر دادن "حساسیت اتوماتیک" است.

 

ویژگی دیگری که شما باید همواره روی آن کنترل داشته باشید، موقعیت نقطه فوکوس است. کنترل کننده چهار جهته به آهستگی نقاط فوکوس را جا به جا می کند، اما با فشردن و نگه داشتن این کنترل کننده می توانید سرعت جا به جایی نقاط فوکوس را افزایش دهید. فشردن دکمه OKباعث می شود که نقطه فوکوس به مرکز کادر برگردد.

در دنیای واقعی

کول پیکس Aدوربینی است که عکسبرداری با آن بسیار لذت بخش است در این دوربین دسترسی به پارامترهای اصلی عکسبرداری آسان است، اما این دلیل این نمی شود که اجرای هر چیزی در آن آسان باشد. همانطور که قبلاً گفته ایم سیستم موثر حساسیت اتوماتیک به شما اجازه می دهد تا هر دو دکمه را برنامه ریزی کنید بدون اینکه حتی دسترسی به یک عملکرد مورد نیاز برای کنترل را از دست بدهید. چنانکه می توانید یک پارامتر خارج از انتخاب نوردهی یا نقطه فوکوس را برگزینید (دکمه جلو بیشتر برای فعال کردن یک پارامتر به کار می رود تا تنظیم آن).

برای تنظیم کردن مواردی که به دکمه ISO/Fn2اضافه نکرده اید و می خواهید این کار را انجام دهید، آن چیزی را که می خواهید، در بین موارد فهرست نه چندان کارآمد[i]پیدا کرده و بر روی آن کلیک کنید.

عملکرد گردونه دوار کنترل دوربین می توانست پیشرفته تر باشد، این واقعاً مشکل بزرگی نیست اما می توانست بهتر از این هم باشد.

بدتر از این، برخی از پارامترهای موجود در فهرست [i] (مشخصاً مانند "حساسیت اتوماتیک" و موارد متعددی از وایت بالانس ) را فقط می توان از طریق فهرست اصلی دوربین تنظیم کرد.

فهرست [i] در ابتدا امیدوار کننده به نظر می رسد، اما نیاز به انتخاب، تنظیم و تأیید هر یک از تنظیمات انتخاب شده سرعت عمل را پایین می آورد.

 پیشرفت بزرگی می تواند حاصل شود اگر: قابلیت گشتن در هر گزینه ، تغییر دادن آسان مابقی تنظیمات با چرخاندن گردونه  و ... ایجاد شود.

 

این مسئله ممکن است لزوماً مشکل خاصی نباشد، افراد وسواسی و دقیق خصوصاً آنهایی که با فرمت RAWعکسبرداری می کنند، ممکن است از این نوع تمرکز و توجه به پارامتر های اصلی عکسبرداری، استقبال کنند. و در عین حال زمانی که با ریکو مقایسه می شود (که به آسانی اجازه به کار بردن تعداد زیادی از گزینه ها را به شما می دهد) کنترل های کول پیکس کمی محدودتر  به نظر می رسند. 

مورد دیگری که ما در مورد کول پیکس Aدریافتیم و کمی ناامید کننده به نظر می آید سرعت فوکوس کردن آن بود. این مورد مطمئناً وحشتناک نیست، اما همین کندی عملکرد کافی است تا ثبت برخی لحضات قطعی و زودگذر را کمی مشکل کند و دریافتیم که گاهی ثبت واضح یک چهره (سوژه) کلیدی را از دست می دهیم.

این مورد در ترکیب با عملکرد کند جا به جا کردن نقطه فوکوس اتوماتیک (مشکلی که در ریکو هم وجود دارد) باعث شده است تا نیکون کول پیکس Aدوربینی نسبتاً کندتر از آن چیزی باشد که ما انتظارش را داشتیم.

از طرف دیگر، می توان دکمه جلویی Fn1را به نحوی تنظیم کرد تا عملکرد روشن کردن فوکوس اتوماتیک (AF-on)را انجام دهد. چیزی که در هنگام ادامه کار در حالت فوکوس اتوماتیک اجازه می دهد تا قبل از شروع کردن فوکوس دقیق دستی به نقطه فوکوس صحیح بروید.

یکی دیگر از مواردی که ما متوجه شدیم این بود که در برخی مواقع، تغییر موقعیت نقطه فوکوس به معنی از دست دادن لحظه قطعی است.

 

سیستم 35 نقطه ای فوجی فیلم در دوربین مدل X100  دقت کمتری دارد، اما قابلیت جهش به هر نقطه از سری نقاط از قبل تعیین شده دارای استفاده ساده تر و سریعتر از سیستم  بکار رفته در نیکون بوده و در این مورد سیستم ریکو  عکسبرداری  بدون واسطه تری را ارئه می کند.

 

ادامه در قسمت دوم