خوش آمدید کاربر میهمان | سبد خرید | ورود به سیستم | ثبت نام

عکاسی در طبیعت

 عکس های مردم در فضای باز ، مناظر طبیعی و مناظر دریایی یا ساحلی

فیلتر خود را بچرخانید

شما معمولا ازقسمت تیره فیلتر Graduate NDخود برای قسمت آسمان در عکس خود استفاده میکنید تا با کم کردن داینامیک رنج تفاوت فضای میان آسمان و زمین یا دریا را بیشتر نشان دهید . ولی اگر قسمت پایین تصویر شما روشن تراز آسمان بود مثل شن کویر در نور روز و یا بازتاب نور از آب ، باید برای جدا کردن این مناطق از آسمان فیلتر خود را معکوس کنید و قسمت تیره را در پایین تصویر قرار دهید

یک چتر کوچک همراه خود داشته باشید

اما نه برای باران .یک چتر جمعوجور سفید عکاسی میتواند به عنوان نرم کننده نور بر روی گل ها ، گیاهان و یا موجودات کوچک یا غیره که نور شدید آفتاب به آنها میتابد استفاده کنید. همچنین میتوانید با استفاده از آن و قرار دادن آن روی شانه خود برای نرم کردن نور سوژه در حالت عمودی در جلو تصویر و یا پر کردن نور سوژه در پشت تصویر استفاده کنید

دایره وار فکر کنید و ببینید

اگر شما در حال عکاسی از یک منظره طبیعی بسیار جذاب که دارای اجزایی مانند: درختان ایستاده ، فرم خاص صخره ای و یا دشتی پر از گل هستید و یا عکاسی از یک سازه جالب . خودتان را فقط محدود به یک زاویه دوربین نکنید ، کاملا به دور آن بچرخید ( و یا تا حد ممکن ) تا زوایای دیگری نیز پیدا کنید شامل آنهایی که ممکن است در یک زمان خاصی از روز داراری نور مناسبی باشند.

برای نشان دادن عمق عمودی شوید

برای بیشتر نشان دادن عمق در عکس های منظره ( یا دیگر عکس ها ) دوربین را به صورت عمودی بگیرید و یک عامل مانند سنگ یا گل و یا هر چیز دیگری را در منطقه نزدیک به دوربین در کادر خود بیاورید . در اینجا یک تنه درخت خشک شده که از کادر نیز خارج شده است کاملا حس عمق تصویر را در ما ایجاد میکند . در عکاسی از دریاچه تکه های یخ یا ساحل دریاچه میتواند نقش این تنه درخت را بازی کند و عمق را نشان دهد.

همیشه یک قطب نما همراه خود داشته باشید

و یا یک تلفن همراه هوشمند ( یا هر وسیله دیگری که آن را داشته باشد) و این فقط به دلیل مسیر یابی شما نیست بلکه بوسیله قطب نما میتوانید از موقعیت نور در زمانهای مختلف روز باخبر باشید : سوژه های رو به شرق در اوایل روز دارای نور خوب هستند و سوژه های رو به غرب در اواخر روز.

تندی ها و شدت زیاد را نرم کنید

در نور شدید ظهر از این ترفند ها استفاده کنید تا نور نرمی را داشته باشید :از دیفیوزر برای عکاسی از اجسام کوچکتر استفاده کنید ، در سایه عکاسی کنید ، از روی عمد با نور کمتر از نور نورسنجی دوربین عکاسی کنید تا سایه ها کاملا سیاه شوند ، یک لوکیشن را انتخاب کنید و منتظر شوید که ابری جلو خورشید را بگیرد و سپس عکاسی کنید ،به دنبال بازتاب دهنده های طبیعی مانند نوعی از سنگها و یا در بعضی موارد زمین باشید ، در بعضی از موارد کادره کردن تصویر از شدت تندی نور آن کاسته میکند و در انتها عکاسی با استفاده از روش HDRمیتواند در این زمینه بیشترین کمک را ارائه کند.

از بین بردن نویز های در قسمت سایه

با استفاده از عکاسی با فرمت RAWو بعد از آن در کامپیوتر و با استفاده از نرم افزار فتوشاپ و کم کردن نور تا حد سیاه کردن قسمت های سایه عکس از شر نویزهای مزاحم و بهم ریختگی تصویر در قسمت سایه عکس راحت شوید.

لرزش گل را در هنگام عکاسی متوقف کنید

حتی در روزهای بدون کوچکترین باد هم یک شکوفه کوچک که میخواهید از آن عکاسی کنید با کوچکترین جریان هوا میتواند به لرزش در آید. از پشت رفلکتور و یا چتر محیطی برای محدود کردن جریان هوا استفاده کنید.

در هنگام وجود مه از عکاسی سیاه و سفید استفاده کنید.

نورسنجی و کنتراست را طوری تنظیم کنید که مناطق زمینی در سایه عمیق قرار بگیرندهمانند همین شکل. از یک مقدار توناژ رنگی خوشتان می آید؟ در این صورت WBدوربین خود را در حالت کلوین قرار دهید ، عدد پایین کلوین تون آبی به عکس شما میدهد و عدد بالای آن تون زرد.

از تکنولوژی HDRبرای عکاسی از رنگین کمان استفاده کنید

مشکلی که برای اکثر عکس های گرفته شده از رنگین کمان وجود دارد ، تخت بودن آنها است. نورسنجی که برای رنگین کمان استفاده میشود باعث از بین رفتن جزییات تصویر در روی زمین میشود، با عکاسی HDRمیتوان این مشکل را بر طرف کرددر این حالت به طور کلی جزییات بیشتری هم از زمین و هم از آسمان ثبت میشود اما اگر رنگین کمان شدت کمی دارد باید دوربین خود را برای حالت براکتینگ متوالی آماده نگه دارید ، در مقاله دیگری کاملا براکتینگ را برایتان توضیح خواهیم داد.

یک حوله سفید ساحلی نیز با خود بردارید

از این حوله میتوانید به 2 منظور استفاده کنید ، یکی که از نام آن مشخص است و دیگری به عنوان رفلکتور پرکننده ، همراه خود تعدادی گیره لباس و یا سنجاق کوچک بیاورید تا با آنها حوله را به چتر و یا نرده و یا هر چیز دیگری متصل کنید.

ترفند کلاه

یک کلاه کپ یا لبه دار به عنوان آفتاب گیر در هنگام مشاهده LCDدوربین در نور روز کاربرد دارد.

خاکستری مهم است

یک دستمال میکروفایبر تمیز کننده لنز با رنگ 18% خاکستری را به عنوان کارت خاکستری دوم در محل عکاسی با خود داشته باشید.

سرها بالا

اگر سه پایه شما فاقد هدی با سیستم آزاد کننده سریع دوربین است ،یکی دیگر تهیه کنید. این به میزان زیادی از رنج و ناراحتی شما کاسته میکند.

غلظت یا تراکم

یک فیلتر NDدر حالت کلی در هنگامی استفاده میشود که بخواهید عمق میدان کمی داشته باشید و یا سرعت شاتر کمتری در عکسهای با نور روز . حال آن را با یک فیلتر پولاریزه ترکیب کنید تا تراکم بیشتری داشته باشید و نتایج قویتری بدست آورید.

لطفا در صورت تمایل به استفاده از این مقاله در پایگاه اینترنتی خود و یا جای دیگری از منبع مقاله که به شکل زیر و با همین اندازه درج نمایید:

http://www.ppec.ir/?article/19

از دوستان و همکارانی که با رعایت حق تهیه مقاله به در خواست ما توجه کرده و امکان همکاری های آینده را فراهم می کنند متشکریم.

مترجم : امیر صدیق زاده