خوش آمدید کاربر میهمان | سبد خرید | ورود به سیستم | ثبت نام

چگونه از حالت Bulb ( نوردهی با زمان بالا ) بر روی دوربین DSLR نیکون خود استفاده کنید.

در صورتی که شما بخواهید از یک ستاره دنباله دار و یا یک الگوی خاص نوردر شهر و در شب عکاسی کنید مجبور خواهید بود که از نوردهی های با زمانهای زیاد ( از چندین ثانیه تا حتی چندین دقیقه ) استفاده کنید.

در وهله اول نوردهی با زمان زیاد برای شما ترسناک و خیلی سخت به نظر خواهد رسید ، ولی به هیچ وجه اجازه ندهید این مسئله علاقه شما برای عکاسی در شب را نابود کند . با یادگیری استفاده از سیستم Bulbدوربین خود به راحتی میتوانید عکس های شگفت انگیز مورد نظرتان از مناظر شب را ثبت کنید

در اینجا ما استفاده از این سیستم را در 4 مرحله بسیار آسان به شما آموزش میدهیم.

چگونه از حالت تنظیم Bulbدوربین خود استفاده کنیم :

 

  

 

مرحله اول : حتما باید از سه پایه استفاده کنید.
در نوردهی های با زمان زیاد کوچکترین حرکت و یا لرزش باعث تار شدن عکس شما خواهد شد ، با دانستن این موضوع عکاسی بر روی دست کلا از گزینه های شما برای این نوع عکاسی حذف میشود. برای این نوع عکاسی شما حتما باید دوربین خود را بر روی سه پایه قرار دهید و از محکم بودن دوربین و تنظیمات سه پایه نیز اطمینان حاصل کنید ( در مطالب قبلی اشاره کردیم که حتما سه پایه ای مستحکم تهیه کنید که به راحتی بتوانید به آن اطمینان کنید) .

 

 

مرحله دوم : سرعت شاتر دوربین را روی حالت Bulbتنظیم کنید
برای این کار باید دوربین خود را در حالت تنظیم دستی Mقرار دهید و با استفاده از چرخنده پشت دوربین سرعت دوربین را آنقدر کم کنید تا به گزینه Bulbبرسید . حال شما تنظیمات مورد نیاز را انجام داده اید و با فشردن دکمه شاتر ، شاتر دوربین باز میشود و تا زمانی که دکمه را رها نکنید شاتر باز میماند و دوربین به ثبت نور ادامه میدهد.

 

 

مرحله سوم : استفاده از ریموت
در صورتی که شما واقعا قصد استفاده از حالت Bulbرا دارید ، این عمل بدون داشتن ریموت تقریبا غیر ممکن است به 2 دلیل ساده : دلیل اول اینکه انگشت شما تا زمانی که میخواهید به نوردهی ادامه دهید باید روی دکمه شاتر باشد ( تصور کنید میخواهید از آسمان عکاسی کنید و یک ساعت نوردهی نیاز داشته باشید ، حتی تصور همچین موردی نیز خنده دار به نظر میاید ) . و دلیل دوم اینکه همانطور که در ابتدا گفتیم کوچکترین حرکتی در این نوع عکاسی باعث تار شدن عکس خواهد شد ، طبیعی است که وقتی انگشت خود را روی دکمه شاتر نگه داشته اید احتمال بسیار زیادی وجود دارد که باعث لرزش دوربین شوید.

برای همین دلایلی که در بالا ذکر کردیم خیال خودتان را راحت کنید و حتما یک ریموت  سیمی یا بدون سیم ( مادون قرمز ) تهیه کنید تا بتوانید به این سبک عکاسی بپردازید.

 

 

مرحله چهارم : زمان نوردهی را کنترل کنید
با استفاده از ریموت میتوانید شاتر دوربین را تا زمانی که میخواهید در حالت باز قفل کنید و به نوردهی بپردازید . حال میتوانید از ساعت عادی و یا ساعت کورنومتر دار و یا حتی گوشی موبایل هوشمند خود استفاده کنید تا با کنترل زمان ، بهترین و دقیق ترین نوردهی ممکن را برای سوژه عکاسی خود انجام دهید . البته ذکر این نکته نیز قابل توجه است که بعضی از ریموت ها خود دارای زمان سنج هستند که استفاده از آنها را حتی راحت تر میکند .

لطفا در صورت تمایل به استفاده از این مقاله در پایگاه اینترنتی خود و یا جای دیگری از منبع مقاله که به شکل زیر و با همین اندازه درج نمایید:

http://www.ppec.ir/?article/18

از دوستان و همکارانی که با رعایت حق تهیه مقاله به در خواست ما توجه کرده و امکان همکاری های آینده را فراهم می کنند متشکریم.

 

 

منبع : مجله N-Photo

مترجم: امیر صدیق زاده