خوش آمدید کاربر میهمان | سبد خرید | ورود به سیستم | ثبت نام

تست دوربین DSLR نیکون D4

دوربین سریع نیکون در رده حرفه ای هر مرتبه بهتر از قبل ظاهر میشود.

دوربین نیکون D4شامل امکاناتیست از جمله : سنسور CMOSقطع FX(فول فریم) و رزولوشن 16MP،قابلیت فیلمبرداری با فرمت 1920x1080p30،حساسیت ISOتا عدد اعجاب انگیز 204,800و خروجی تصویر فیلمبرداری فشرده نشده توسط خروجی HDMIو البته قیمت 6000$ .


 

مانند اکثر دوربین های DSLRدوربین D4هم به شما اجازه میدهد تا تنظیم سفیدی نور ( WB) را به صورت دستی و با تنظیم عدد کلوین انجام دهید با این تفاوت که در این دوربین شما میتوانید این عدد را بسیار دقیق تر ، حتی تا حالت تغییر کم 10 درجه ای تنظیم کنید ( این تغییر در اکثر دوربین ها با تغییرات 100 درجه ای انجام میشود ) .

 

 


 

سیستم اتوفوکوس جدید دوربین D4اجازه انتخاب از بین 51 نقطه را به شما میدهد ، متاسفانه 15 عدد از آنها که عملکرد دقیق تر صلیبی شکل دارند فقط با لنزهای دارای f/5.6و یا کمتر از آن کار میکنند و در دیافراگم f/8فقط نقاط صلیبی مرکزی عمل میکنند .

 

بیش از 3 سال از زمانی که نیکون دوربین D3sخود را به بازار جهانی عرضه کرده است میگذرد . در طی این مدت ما از یکی از این بدنه ها برای تست لنزهای بسیار زیادی استفاده کردیم و تعداد بیشماری نیز عکس با آن گرفتیم و این ما را به فکر واداشت که دوربین بعدی نیکون در این رده چه دوربینی میتواند باشد و آیا جایگزین مناسبی برای آن خواهد بود یا خیر.

جواب نیکون برای این سوال دوربین D4بود ( با قیمت بدنه 6000$ ) که قابلیت های عکاسی D3sرا از هر نظر بهبود بخشید علاوه بر افزودن قابلیت ضبط فیلم در بالا ترین رده ، با افزودن گزینه هایی که هم فیلمبرداران حرفه ای و هم فیلمبرداران عادی را راضی میکند. رنج حساسیت ISOنیز

به میزان یک استپ چه در بالای رنج و چه در پایین رنج گسترده تر شده است و با دوربین رقیب خود یعنی دوربین 18 مگاپیکسلی Canon EOS-1D X( با قیمت 6799$ ) برابری میکند. هر دو دوربین از سنسور فول فریم استفاده میکنند و به عنوان جان سخت ترین دوربین های دنیای عکاسی معرفی میشوند. اگر شما در شرایط خیلی سخت ( شرایط فرسایشی برای لوازم ) کار میکنید ، باید از دوربینی مانند D4و یا رقیب آن و یا دوربین های مدل قدیمیتر ولی هم رده این دوربین ها برای کار خود استفاده کنید .

حال اگر میخواهید از نتیجه تست ما از دوربین D4با خبر شوید ، توجه شما را به ادامه مطلب جلب میکنم

تست در شرایط آزمایشگاهی
دوربین 16.2 MPD4با داشتن 4.1MPبیشتر از دوربین پیشین خود یعنی D3sبا ثبت تصاویر با رزولوشن بیشتر توانست در حالت کلی کیفیت عکس رتبه عالی ( Excellent) را به خود اختصاص دهد. حتی بیشتر از آن ، در حالی که دوربین نویز تصویر را بسیار کم و یا حتی بهتر از آن نگه میدارد ، باعث میشود که رزولوشن تصویر حفظ شود و در نتیجه کیفیت عکس را از پایین ترین حد حساسیت ISOیعنی ISO50تا ISO800، ثابت میماند.برای مقایسه به این مطلب دقت کنید که دوربین D3sنمره بسیار بالایی را در محدوده ISO100تا ISO800کسب کرده بود در حالی که رقیب آن یعنی دوربین Canon EOS-1D MK IVنمره بسیار بالایی را در محدوده ISO50تا ISO1600کسب کرده بود .

به این دلیل که رزولوشن عامل کلیدی تست ما برای کیفیت تصویر میباشد به همین دلیل اختلاف بسیار کوچکی بین D4و 1-D MK IVوجود دارد ، هر دو بسیار نزدیک به 2500 خط که نشان دهنده نمره عالی ما برای رزولوشن میباشد قرار دارند. دوربین D42530 خط را در حالت عمودی هر عکس  و در ISO50ثبت میکند و این میزان تا ISO1600به هیچ وجه افت نمیکند ، دوربین 1-D MK IVبا یک تفاوت بسیار جزئی که نمره 2490 خط را در حالت عمودی برای هر عکس ودر ISO50ثبت میکند. در عین حال به یاد داشته باشید که دوربین D3sبا وجود سنسور 12MPکه کمتر از دوربین های فوق میباشد نمره بسیار عالی 2330 خط را در حالت عمودی هر عکس و در ISO100میتوانست ثبت کند که برای زمان خود بسیار نمره عالی تلقی میشد.

دوربین D4با عملکرد خود بسیار ما را تحت تاثیر قرار داد ، زیرا این دوربین موفق شد که تا ISO12800رزولوشن بالای خود را حفظ کند و فقط بعد از آن بود که تعداد خطوط عمودی به 2360 کاهش پیدا کرد. از اینجا به بعد رزولوشن با شتاب بیشتری شروع به کاهش کرد ، به شکلی که در ISO25,600خطوط عمودی به 2200 خطو در ISO51,200به    2070 خط و در ISO102,400به 2000 خط و در نهایت در ISO204,800به 1810 خط کاهش یافت. البته با در نظر گرفتن اینکه بیشتر دوربین های کامپکت قادر به تولید بیش از 1800 خط نیستند نشان میدهد که عملکرد دوربین تا چه حد قابل قبول است .

 دوربین D4به راحتی نمره عالی را برای دقت رنگی کسب کرد. در تست ما این دوربین میانگین Delta E( شاخص دقت رنگی ) 7 را کسب کرد –که از بالاترین حد ما که عدد 8 است به کمی پایین تر قرار دارد . البته این نکته باعث حیرت ما نشد زیرا اکثر دوربین های با قابلیت تعویض لنز ( دقت کنید که دوربین های رنج فایندر و بدون آیینه نیز مورد خطاب هستند ) در این تست نمره های خوبی را کسب میکنند به عنوان مثال D3sنمره 6.2,1-D MK IVنمره 6.6 را کسب کرده اند .

البته ما همیشه نمیتوانیم رتبه بندی بدون ایرادی داشته باشیم ، همانطور که گفتیم بالاترین نمره در رتبه بندی ما 8 است ولی دوربین Fujifilm X-Pro 1با دیدگاه جدید خود به فیلتر های رنگی موفق به کسب نمره 9.3 شده است . در نظر داشته باشید که اکثر نگاتیو ها دارای میانگین Delta Eبالاتر از 10 بوده اند و اسلاید ها نیز در این تست نمره 13 و یا بالاتر را کسب میکنند. در عکاسی دیجیتال وقتی شما میتوانید رنگ عکس را به دلخواه نظر و دیدگاه خود به راحتی تغییر دهید قابلیت ثبت عکس با دقت رنگی بسیار بالا ، نقطه قوت تعیین کننده ای نمیباشد و حتی در بعضی مواقع شما لزوما نمیخواهید که دوربین رنگهای دقیقی از محیط عکاسی مورد نظرتان ثبت کند.

تنیجه تست نویز نشان میدهد که دوربین D4موفق به ثبت عکس با شفافیت عکس دوربین D3sدر حالت تنظیم پایین ترین ISOنشده است. ولی همچنان در محدوده بسیار خوب قرار دارد. با در نظر گرفتن این نکته که این دوربین دارای یک استپ ISOبالاتر نیز میباشد ، استفاده از ISO6400را برای عکاسان این کلاس دوربین نیکون بسیار موثر و قابل قبول کرده است . عکس ها در تمامی ISOهای مشترک بالاتر از ISO400نسبت به دوربین D3sدارای نویز کمتری هستند. ولی تصویر در ISO204,800( در دوربین گزینه Hi4) دارای نویز بسیار زیادی میباشد ، در واقع یکی از بیشترین درجات نویز را که مدتی بود مشاهده نکرده بودیم از خود نشان داد . البته مسلم است که ما در این درجه ISOبسیار بالا انتظار تصویر شفافی را نداریم ولی اگر این گزینه باعث گرفتن و یا نگرفتن یک عکس بسیار مهم شود ما بسیار خوشحال خواهیم بود که این گزینه را برای انتخاب در اختیار داریم .


 

NIKON D4

نقطه قوت : کیفیت تصویر مثال زدنی تا ISO800.

نقطه ضعف : اگر بخواهید از کارت XQDاستفاده کنید باید همزمان از هر دو درگاه کارت حافظه استفاده کنید

این دوربین مناسب چه دسته از عکاسانی میباشد : برای عکاسان حرفه ای که میخواهند از پیشرفته ترین دوربین و تکنولوژی نیکون استفاده کنند .

 

عملکرد دوربین
مانند تمامی دوربین ها در این رده ، D4هم به شکلی ساخته شده که در مقابل سخت ترین شرایط کاری ممکن کمک کار عکاس باشد . بدنه آن تماما از آلیاژ مگنزیم ساخته شده است و در مقابل شرایط آب و هوایی ( رطوبت یا گرد و خاک ) کاملا عایق بندی شده است. تعداد بسیار زیادی دکمه روی بدنه آن وجود دارد که نشانه از دسترسی سریع به تمامی تنظیمات مورد نیاز عکاس است. جای بعضی از این دکمه ها مانند دکمه های بزرگنمایی ( ZOOM IN , ZOOM OUT) نسبت به دوربین های پیشین نیکون تغییر کرده است و  برای همین ما به کاربران نیکون توصیه میکنیم که قبل از هرگونه استفاده جدی از این دوربین حتما خود را با این تغییرات وفق دهند .

این بدنه همچنین ارائه کننده چیزهای جدیدی است که بر روی هیچ دوربین نیکونی تا به حال استفاده نشده است . یکی از اینها درگاه استفاده از کارت حافظه XQDاست که برای اولین بار در بین تمامی کمپانی های دوربین سازی ، بر روی این دوربین قرار گرفته است . این فرمت کارت حافظه نو ظهور به منظور تثبیت جایگاه CFکارت و ارتقاء تکنولوژیکی آن بوجود آمده ( البته دوربین D4از کارت CFمعمولی نیز میتواند استفاده کند ) . در حال حاضر تولید این نوع کارت انحصارا در دست شرکت Sonyقرار دارد ، کارت XQDکه ما از آن استفاده کردیم نتایج فوق سریع و عملکرد بی وقفه ای را در تست ما از خود نشان داد. ما کاملا شیفته احساس استحکام این کارت و صدای کلیک خاصی که در هنگام گذاشتن کارت درون دوربین و یا درون کارت خوان مخصوص Sony MRW-E80به گوش میرسد قرار گرفتیم .

اما اگر از هر دو درگاه کارت حافظه خود استفاده میکنید خودتان را برای پرداخت هزینه زیاد بابت کارت آماده کنید ، به علت جدید بودن نوع کارت و محدودیت تولید آن قیمت آن با حجم 16GB130$ و با حجم 32GB230$و کارت حافظه با ظرفیت بالاتر نیز هنوز تولید نشده است . ولی این امری است که طی مرور زمان و استفاده بدنه های بیشتر از این کارت حل خواهد شد. از آنجاییکه ما به یکی از طرفداران این کارت تبدیل شدیم بی صبرانه منتظر دیدن پیشرفت روز افزون این کارت هستیم .

از دیگر امکانات دوربین D4میتوان به ورودی کابل شبکه ( Ethernet) آن اشاره کرد که بیشتر برای عکاسانی که از طریق اتصال دوربین به کامپیوتر اقدام به عکاسی میکنند کاربرد دارد . البته از آنجاییکه این ورودی یک ورودی استاندارد جهانی است ، میتواند برای اتصال لوازم جانبی شرکت های متفرقه که در حالت دیگر امکان اتصال ندارند مورد استفاده قرار بگیرد .

سیستم جدید اتوفوکوس 51 نقطه ای نیکون D4هم در تست آزمایشگاهی ما و هم در تست محیطی ما اثبات کرد که از سرعت بسیار بالایی برخوردار است ، از فوکوس با سرعت زیر یک ثانیه در شرایط نوری عادی تا فوکوس در شرایط نوری کم -1 EVیا -2 EVبا سرعت بسیار سریع و تاثیر گذار 1.1 ثانیه . البته حتی با این سرعت فوق العاده ، سرعت فوکوس آن مقداری از D3sکمتر است . از این که بگذریم سیستم فوکوس دنبال کننده سه بعدی نیکون ( 3D Focus Tracking) عملکردی کاملا خارق العاده و برتر نسبت به باقی دوربین ها دارد و پا به پای سرعت عکاسی متوالی 10 فریم در ثانیه دوربین عمل میکند . اگر شما از یک شرایط ثابت عکاسی میکنید اجازه دهید که قفل فوکوس و قفل نورسنجی دوربین فعال شود ، در این حالت میتوانید با سرعت 11 فریم در ثانیه عکاسی متوالی را انجام دهید .

مهم ترین و بارز ترین ارتقاء دوربین نیکون D4در زمینه امکان فیلمبرداری آن صورت گرفته است : این دوربین اولین دوربین در بین تمامی برند های دوربین است که امکان ثبت تصاویر به صورت غیر فشرده را  دارا میباشد. شما این کار را با تنظیم خروجی HDMIدوربین برای خروج اطلاعات به صورت عادی انجام میدهید . متاسفانه ما نتوانستیم وسیله لازم برای ضبط تصاویر از این طریق را تهیه کنیم ، ولی تصاویری که از مانیتور متصل به دوربین دیده میشد از کیفیت خارق العاده ای برخوردار بود . به علاوه اینکه تصاویر ضبط شده روی کارت حافظه که البته فشرده سازی میشوند ، به خوبی بهترین تصاویری که ما از دوربین های DSLRتا به حال دیده ایم است .

دوربین همچنین دارای یک خروجی هدفون برای شنیدن هم زمان صدا و حالات مختلف کنترل صدا نیز میباشد . و البته با اینکه از نظر ما فرمت 24 فریم در ثانیه برای فیلمبرداری کافی و مناسب است ولی برای کسانی که مشخصات فیلمبرداری دوربین برایشان مهم تر است میگوییم که حالت فیلمبرداری 30 فریم در ثانیه نیز در دوربین D4وجود دارد .

 

سخن آخر
هروقت قطعه جدیدی در مورد وسایل رده بالا معرفی میشود اکثر عکاسان حرفه ای ( و تعداد بیشتر از انتظاری از عکاسان آماتور ) برای تهیه آنی آن وسیله هجوم میبرند. با اینکه دوربین D4در زمینه های زیادی از نسل قبل خود بیشرفته تر شده است ولی به اعتقاد ما این تغییر به اندازه ای نیست که کسانی که دوربین D3sرا دارند به فکر تعویض آن باشند. اگر قدرت پردازش بالاتر و یا یک استپ بهبود در زمینه کنترل نویز برای شما در اولویت قرار دارد ، در اینجا منطقی به نظر میرسد که دوربین D3sخود را ارتقا دهید . ولی اگر تصاویر فوق شفاف نیکون D3sدر ISOپایین برای شما یک دنیا ارزش دارد ، خرید D4به هیچ وجه منطقی به نظر نمیرسد .

از جنبه دیگر فیلمبرداران حتما باید دوربین D4را برای استفاده جدی در نظر داشته باشند. به غیر از خروجی تصویر فشرده نشده و قابلیت های کنترل صدا ، کنترل نویز بسیار خوب دوربین اجازه فیلمبرداری در محیط های متنوع تری را به فیلمبرداران ارائه میکند .

کسانی که به شکل یکسان هم از قابلیت عکاسی دوربین و هم از قابلیت فیلمبرداری آن استفاده میکنند برای ارتقاء دوربین خود با تصمیم سخت تری مواجه هستند. ما فکر میکنیم که تنوع گزینه های فیلمبرداری برای این تصمیم گیری کافی است . ولی اگر به دنبال دلایل بیشتری هستید ، قابلیت های فیلمبرداری و پیشرفت هایی که در زمینه کیفیت عکس انجام گرفته ترکیبی را ارائه میکنند که دیگر نمیتوانید برای تهیه دوربین D4مقاومت کنید .

در هر حال ، دوربین D4نمونه بارز پیشرفت شگفت انگیزی است که دوربین ها طی کرده اند ، و همچنین آنها میتوانند –و قطعا هر روز بهتر میشوند .

مشخصات فنی

عکاسی: سنسور CMOSفول فریم ( قطع FX) داراری 16.2 مگا پیکسل موثر و قابلیت ثبت تصاویر در اندازه 4928x3280پیکسل و با فرمت رنگی 14/bitدر هنگام عکاسی با فایل RAW.

محل ذخیره اطلاعات: کارت CFو یا کارت جدید XQDکه توانایی ذخیره عکس با فرمت های TIFF,JPEG,NEF(RAW), RAW+ JPEGدارد .

فیلمبرداری : در زمینه فیلمبرداری نیز میتواند تصاویر را تا سایز 1920x1080پیکسل و در حالت 24 یا 30 فریم در ثانیه با فرمت MPEG-4 H.264را ذخیره کند . میکروفون تک کاناله داخلی دوربین و یا ورودی میکروفون استریو و فوکوس اتوماتیک مداوم تصویر از دیگر قابلیت های فیلمبرداری دوربین است . ولی یکی از اصلی ترین قابلیت های فیلمبرداری آن امکان خروجی تصاویر غیر فشرده از طریق پورت HDMIاست. محدودیت زمانی 20 دقیقه ای برای فیلمبرداری با بالاترین کیفیت برای هر کلیپ وجود دارد .

عکاسی متوالی: در بالاترین کیفیت فایل JPEGامکان عکاسی با سرعت 10 فریم در ثانیه و تا 170 عکس وجود دارد ، و در حالت RAWغیر فشرده امکان عکاسی با سرعت 10 فریم در ثانیه و تا حداکثر 69 عکس ، و در حالت TIFFبا سرعت 10 فریم در ثانیه حداکثر 55 عکس وجود دارد .

سیستم فوکوس اتوماتیک یا اتوفوکوس : حالت فوکوس با تشخیص منظره و به صورت TTLبا 51 نقطه فوکوس روشن وجود دارد ( 15 نقطه صلیبی شکل حساس به دیافراگم f/5.6و یا بازتر از آن و یک نقطه مرکزی حساس به دیافراگم f/8) . حالت فوکوس تک فریم ، فوکوس متوالی ، فوکوس دنبال کننده سه بعدی ( 3D Focus Tracking) ، حساسیت تست شده تا -2 EV( در ISO100و f/1.4)، نقاط فوکوس میتوانند به شکل گروهی در آیند و در منطقه خاصی مورد استفاده قرار گیرند .

Live view: به صورت متوالی با تشخیص کنتراست و یا تک فریم با استفاده از اتوفوکوس با قابلیت تشخیص منطقه و البته با یک لحظه قطع تصویر .
سرعت شاتر : از 8000/1 تا 30 ثانیه و البته حالت B( افزایش 1/3EV) . عمر شاتر 400.000 دوره اعلام شده و سرعت سینک فلاش نیز 250/1.

نورسنجی : سیستم نورسنجی TTLبا استفاده از 91.000 پیکسل دارای سنسور RGB;سیستم ماتریکسی ( ارزیابی ) ;نورسنجی مرکزی ( 75%قابلیت نورسنجی به دایره ای در مرکز تصویر به اندازه 4.5%کل تصویر تعلق میگیرد ) ;و نورسنجی نقطه ای ( تقریبا 1.5%مرکز نقطه مورد نظر ) ;و حالت رنج بین 1 تا 20 EVدر ISO100.

محدوده حساسیت ISO: ISO100-12800 (in 1- or 1/3-EV Steps)و قابلیت گسترش از ISO 50-204,800.

ویزور چشمی: ثابت و با قابلیت تنظیم برای چشم .

صفحه نمایش: LCDثابت با اندازه "3.2 با تکنولوژی TFTو دارای رزولوشن 921.000نقطه . دارای تنظیم روشنایی صفحه 5 مرحله ای .

خروجی: USB2با سرعت بالا ، mini-HDMI Videoو Stereo Headphone minijack.

باتری: باتری قابل شارژ یون لیتیوم مدل EN-EL18، بر طبق استاندارد CIPAاین باتری میتواند با استفاده از ویزور چشمی 2600 عکس را با یک بار شارژ ثبت کند .

اندازه و وزن: 16cm x 15.75cm x 9.14 cmو وزن 1.225 کیلوگرم به همراه باتری و کارت حافظه دقت ویزور چشمی: 100%( عالی ) ;بزرگنمایی 0.70X( خیلی خوب ) .

اطلاعات بیشتر دوربین را میتوانید در سایت فارسی زبان www.nikon.co.irبدست آورید .

منبع : مجله Popular Photography

 مترجم : امیر صدیق زاده

 

 

چارت تست دوربین D4

 

 

لطفا در صورت تمایل به استفاده از این مقاله در پایگاه اینترنتی خود و یا جای دیگری از منبع مقاله که به شکل زیر و با همین اندازه درج نمایید:

http://www.ppec.ir/?article/14

از دوستان و همکارانی که با رعایت حق تهیه مقاله به در خواست ما توجه کرده و امکان همکاری های آینده را فراهم می کنند متشکریم.