خوش آمدید کاربر میهمان | سبد خرید | ورود به سیستم | ثبت نام

بررسی لنز AF-S NIKKOR 70-200mm f/4G ED VR

اکثر عکاسان حرفه ای که به دنبال یک لنز درجه یک تله فوتو هستند لنز AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8 ED VR IIرا انتخاب میکنند. که البته لنز فوق العاده ای است ، ولی بزرگ ، سنگین و بسیار گران است. تا به حال تنها گزینه دیگری که وجود داشت لنز AF-S NIKKOR 70-300mm f/4.5-5.6G VRبود که البته لنز بسیار ارزانتر و برای استفاده غیر حرفه ای مناسب بود.

فاصله بین این دو لنز یک خلا را برای یک لنز نیمه حرفه ای باکیفیت ایجاد کرده بود که نه باعث ورشکستگیمان بشود و نه باعث شکستن کمرمان از حمل وزن سنگین و این دقیقا با مشخصات لنز AF-S NIKKOR 70-200mm f/4G ED VRمطابق است.

نیکون با لنز AF-S NIKKOR 70-200mm f/4G ED VRبه زیبایی فاصله موجود بین لنز غیر حرفه ای AF-S NIKKOR 70-300mm f/4.5-5.6G VRو فوق حرفه ای AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8 ED VR IIرا پر کرده است.

این لنز به میزان 3/1 قیمت ارزانتر از مدل f/2.8است و بسیار جم و جورتر است و نصف وزن آن را دارد. در واقع با وزن 850 گرم به اندازه ای سبک است که میتوان خود دوربین را روی سه پایه نصب کرد و دیگر لازم نیت از قطعه اضافی برای بستن لنز به سه پایه استفاده کنیم که البته خود این قطعه نیز به نام RT-1برای شما 200 دلار خرج برمیدارد.

حداقل دیافراگم 4 و ثابت این لنز باعث میشود که دقیقا یک استاپ کامل کندتر از برادر بزرگتر خود یعنی 70-200 f/2.8باشد ، ولی آیا واقعا این یک مشکل به حساب میاید؟ کیفیت بسیار عالی که دوربین های نیکون در حال حاضر در حساسیت بالای ISOارائه میکنند  باعث میشود که لنزهای سریع ( دارای دیافراگم باز) در اولویت انتخاب قرار نگیرند.

از این هم بهتر اینکه دوربین های فول فریم حال حاضر نیکون شامل : D600،D800وD4دارای سنسور اتوفوکوسی هستند که تا دیافراگم 8 نیز کار میکند. به همین علت دیگر برای استفاده از تله کانورتور به لنزهای خیلی سریع ( با دیافراگم پایین ) احتیاجی نیست و 70-200mm f/4به راحتی حتی با تله کانورتور 2xنیز روی این دوربین ها اتوفوکوس میدهد.

لنز 70-200mm f/4نمیتواند دقیقا مانند برادر بزرگتر خود یعنی 70-200mm f/2.8آن اثر عمق میدان بسیار محدود و شگفت انگیز را ایجاد کند ولی همچنان میتوان پشت صحنه را تار ( فلو ) کرد ، باید دیافراگم را روی 4 تنظیم کنید و از زوم دوربین و زاویه تله تر استفاده کنید.

کاهش هزینه ، سایز و وزن ، این لنز را به گزینه بسیار مناسبی برای دوربین های فول فریم بدنه کوچک مانند D800و D600تبدیل کرده است. در هر صورت جذابیت برای کاربرانی که از بدنه های با سنسور DXنیز استفاده میکنند وجود دارد زیرا روی ان دوربین ها زاویه ای معادل 105-300mmایجاد میکند.

کیفیت ساخت و عملکرد

کیفیت ساخت حس بسیار حرفه ای را ارائه میکند. 70-200 f/4از مقاومت کامل در مقابل آب و هوا مانند برادر بزرگتر خود f/2.8برخوردار نیست ولی حلقه ای پلاستیکی دور قسمتی که لنز به دوربین متصل میشود وجود دارد که باعث جلوگیری از ورود گرد و غبار به دوربین میشود. با اینکه بدنه لنز 70-200mm f/2.8کاملا از مگنزیم ساخته شده و در ساخت 70-200mm f/4اکثرا از پلاستیک استفاده شده است ولی حس استحکام و قوی بودن را منتقل میکند.

شباهت های بین این دو لنز شامل : 1- دیافراگم گردشی 9 تیغه ای ، که باعث بوجود آمدن بوکه های بسیار نرم و ظریفی میشود ( بوکه به معنای قسمت های خارج فوکوس تصویر است و در اینجا صحبت از کیفیت این قسمت های فوکوس نشده است) 2- دارای مکانیزم فوکوس و زوم داخلی هستند. پس بنابر این به صورت کلی چه در فوکوس و چه در زوم طول لنز تغییری نخواهد کرد. و این داستان به لنز 70-200mm f/4کمک میکند که اندازه کوچک خود 179 میلیمتر را حتی در بیشترین حالت زوم حفظ کند.

حلقه زوم و فوکوس دارای عملکرد نرم و مناسبی هستند البته حلقه فوکوس یک مقدار کشیده است چون در جلو لنز قرار گرفته است. عملکرد فوکوس فوق العاده سریع و تقریبا بدون صداست در حالیکه اجازه تنظیم دستی نیز در حالت اوتوفوکوس داریم. نقطه قوت f/4این است که از سیستم  لرزشگیر دست5 استاب بهره میبرد در مقابل 4 استاپ f/2.8که کمک میکند که 1 استاب بسته تر بودن دیافراگم خود را جبران کند. کنترل های روی لنز به راحتی قابل دسترسی هستند و شامل حالات فوکوس A/M-Mمیباشد و یک سوییچ محدود کننده فوکوس ( بین 3متر و بینهایت) ، سوییچ لرزشگیر دست ( VR) روشن و خاموش و سوییچ نرمال یا اکتیو لرزشگیر دست میباشد.

به لطف سه المان ED( دارای پراکندگی بلوری بسیار پایین ) و یک المان HRI( نمایه با انکسار بسیار زیاد) خطاهای رنگی نور به حالت حداقل باقی مانده اند. شارپنس تصویر از گوشه تا گوشه بی نظیر است ، و هنگامیکه این لنز را روی دوربین D800میبندیم شارپنس آن واقعا دیدنی و عالی است. کنتراست هم بسیار عالی است و در شرایط نوری کم هم بهترین عملکرد ممکن را دارد.

لنز 70-200mm f/4همچنین دارای حداقل فاصله فوکوس 1 متر است در مقابل 1.4 متر لنز 70-200 f/2.8که هنگامیکه میخواهید به سوژه نزدیک شوید به شما کمک میکند و باعث میشود عمق میدان حداقل باشد. و همینطور به لطف کوتینگ نانو نیکون لنز دارای مقاومت بسیار بالایی در مقابل حالت شبحی و فلیر در تصویر است.

لنز 70-200mm f/2.8هنوز هم لنز خیره کننده ای است ولی اگر شما آن یک استاپ دیافراگم بازتر را نمیخواهید و یا لنز تله فوتو با سایز کوچک و وزن کمتر و قیمت معقول تر میخواهید f/4جدید نیکون از همه نظر بی نظیر است. و همینطور از کیفیت بسیار بسیار بالاتری نسبت به لنز ارزان AF-S NIKKOR 70-300mm f/4.5-5.6G VRبرخوردار است

نتیجه آزمایشگاهی تست لنز AF-S NIKKOR 70-200mm f/4G ED VR

در مجموع کیفیت تصویر خارق العاده و بی نظیر است و لنز کار بسیار عالی را در زمینه کنتراست انجام میدهد حتی در در شرایط نوری بسیار کم و تاریک .

 

در نتیجه بالا گفته شده است که لنز در تمام رنج زوم و تا دیافراگم 16 شارپنس عالی را از مرکز تصویر تا گوشه ها ارائه میکند.

هیچ حاشیه رنگی قابل تشخیصی در تصویر وسط دیده نمیشود حتی در لبه های با کنتراست بالا و یا در حاشیه های کادر تصویر.

اعوجاج به شکل قابل قبولی پایین استفقط میزان کمی اعوجاج از نوع ( pincushion) در بیشترین حد زوم لنز وجود دارد.

 

 

لطفا در صورت تمایل به استفاده از این مقاله در پایگاه اینترنتی خود و یا جای دیگری از منبع مقاله که به شکل زیر و با همین اندازه درج نمایید:

http://www.ppec.ir/?article/10

از دوستان و همکارانی که با رعایت حق تهیه مقاله به در خواست ما توجه کرده و امکان همکاری های آینده را فراهم می کنند متشکریم.

 

 

 

                                                                                                                                                                                       مترجم : امیر صدیق زاده